Bemutatta legújabb televízióit a Samsung, és azt ígéri, a Neo QLED, Micro LED és OLED technológiás készülékeivel „új korszakot nyit” a képernyők történetében. A vállalat minden eddiginél több méretben tesz elérhetővé tévéket.
Vékonyabbak, jobb a képük és a hangjuk – ilyesmi minden új tévékészülék bemutatóján elhangzik. Az idei évre szánt újdonságait szokás szerint a Las Vegas-i CES technológiai szakkiállításon leleplező Samsung ezúttal két jellemzővel is megtoldotta a sort: új televíziói figyelnek a tévénézők egészségére, és játszani is nagyobb élmény lett rajtuk.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is három termékvonalat visz párhuzamosan a dél-koreai vállalat. A plazmatévékhez hasonlítható MicroLED-nél a képernyő minden egyes pixele egyenként vezérelhető fénykibocsátó diódával rendelkezik, a technológia kiváló kontrasztarányt és nagy fényerőt biztosít, hátránya viszont, hogy a viszonylag nagyméretű képpontok miatt igazán nagy képátlójú készüléken élvezhető. Lehet is ilyet választani, a Samsung idén 50, 63, 76, 89, 101, 114 és 140 colos kivitelben is kínál majd ilyen – 240 Hz-es képfrissítésre és 2 nanoszekundumos válaszidőre képes – modelleket, azaz a 127 centis képátlójútól egészen az extrém nagy 355 centis tévéig.
Nincs elfelejtve a Neo QLED sem, melyekben a hagyományos LED-ekhez képest töredékméretű Quantum Mini LED-ek gondoskodnak a képi megjelenítésről, tehát a hagyományos megoldáshoz képest jóval sűrűbben helyezkednek el a fényforrások. Minden ilyen modellben ott dolgozik a Neural Quantum Processor nevű egység, amely mesterséges intelligencián alapuló megoldásokkal segíti, hogy a néző minél élethűbb képet láthasson. Az idei modellek mindegyikében ott van az Auto HDR remastering funkció, amely a szabványos dinamikatartományú (SDR) tartalmakat jelenetenként elemzi és valós időben alakítja át nagy dinamikatartományúvá (HDR) őket. A Las Vegas-i bemutatón magunk is láttuk, hogy az eredmény fényesebb és élénkebb kép lesz. (Amely a bemutatón némileg túlszaturáltnak tűnt, de ez beállításokkal orvosolható.)
Aki Neo QLED modellt választ, az 4K és 8K felbontás mellett is dönthet, és a technológia idei csúcsát természetesen az utóbbi kategóriába sorolható modell (QN900C) jelenti. Ennek felhasználói akár 4000 nites fényerő mellett is nézhetik a 8K-s vagy akkorára felskálázott tartalmakat.
Vásárlás előtt kötelező elolvasni: mit jelentenek ezek a tévés rövidítések?
Közérthetően és röviden vázoljuk, hogy mit kell tudni a folyadékkristályos kijelzőkről, a LED-es LCD-kről és a háttérvilágítás nélküli OLED panelekről - jövünk a különböző tévés technológiák előnyeivel és hátrányaival.
Nem marad új modellek nélkül az OLED-es termékvonal sem, melyekben 55, 65 és idéntől 77 hüvelykes modellt is árul majd a vállalat. A már említett Neural Quantum Processor itt is adott, és a gyártó szerint segít abban, hogy készülékei az OLED technológia alapvető erősségeit – mint a magas kontrasztarány és hatalmas betekintési szögek – mellett jobb fényerővel és a színmegjelenítéssel bírjanak. A kibővített termékcsalád 144 Hz-es képfrissítési frekvenciával rendelkezik, és idén először megkapta az AMD FreeSync Premium Pro tanúsítványt, amely a szokásosnál jobb játékélmény biztosítására való képességét igazolja.
Ahogy a játékban, úgy a filmezés és sorozatnézés közben is sokat számít a hang, és ezen a téren szintén előrelépésről adott számot a Samsung: maguk a tévék minden eddiginél jobb hangszórókat kaptak, képességeiket mesterséges intelligencia igyekszik szoftveresen tovább javítani. Például a Neo QLED-es csúcsmodellnél kiemelték a 8K Sound Remastering, azaz 8K-s hangújrakeverés technológiát, amely a cég szerint az otthoni hangzásvilágból a professzionális felé viszi el a tévé nézőit, hallgatóit.
A fülek helyett a szemekre figyel a Samsung tavaly tavasszal bemutatott, idén minden új Neo QLED modellbe beépített szemvédő üzemmódja: az eye-comfort bekapcsolásával elérhető, hogy a tévé az aktuális időzóna, valamint környezete valós fényviszonyaihoz igazítva állítsa a fényerőt és igazítsa a színeket, hogy a tévézés mindig a legkevésbé megterhelő legyen a nézők szemeinek.
A CES 2023 szakkiállításra berendezett bemutatótermekben nagy hangsúlyt kapott még a játék. A Samsung Gaming Hub az Xbox játékkínálata mellett az NVIDIA GeForce Now és az Amazon Luna streaminges játékszolgáltatásokkal is kompatibilis, amely a gyakorlatban azzal jár, hogy a funkcióval felszerelt Samsung tévék használóinak magán a tévékészüléken – no meg a játékok vezérlésére használt kontrolleren – kívül nincs szükségük más hardverre, de még tárhelyre sem a gaminghez, egyenesen a felhőben játszhatnak több ezer játékkal.
A Las Vegasban bejelentett új tévék pontos megjelenési dátuma és ára még nem ismert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.