A Google két, az adatvédelemmel kapcsolatos eszközét is nyílt forráskódúvá teszi, így hozzáférhetővé válik mindenki számára a Magritte és a Fully Homomorphic Encryption nevű fejlesztés.
Apró karácsonyi ajándékot ad a Google azoknak, akik számára fontos az adatvédelem. A cég bejelentette, hogy két, eddig csak belső felhasználásra szánt adatvédelmi eszközét is nyílt forráskódúvá teszi, vagyis bárki számára használhatók lesznek.
Az első a Magritte nevű fejlesztés, ami már fel is került a Githubra. Ez az eszköz a gépi tanulást használja arra, hogy észlelje és elmossa a videókban megjelenő objektumokat abban a pillanatban, ahogy azok felbukkannak a képernyőn. A fejlesztés ugyanúgy bevethető például tetoválásokra, mint az arcokra vagy az elhaladó autók rendszámára. Ez a megoldás különösen hasznos lehet például a videós újságírók számára, akik így rengeteg időt spórolhatnak meg a szerkesztés során.
A másik fejlesztés a Fully Homomorphic Encryption (FHE) Transpiler nevű eszköz, ami a kóderek számára lesz hasznos. Az algoritmus lehetővé teszi a számukra, hogy számításokat végezzenek titkosított adatokon anélkül, hogy hozzáférhetnének a személyazonosításra alkalmas adatokhoz.
Ezen az űrlapon kérheti a Google-től, mit ne mutasson önről a kereső
Akit zavar, hogy a Google kereső személyes adatokat - például lakcímet, telefonszámot - is megjelenít róla, az egy űrlapot kitöltve kérheti, ne legyen így.
A Google szerint ez utóbbi elsősorban a pénzügyi szektorban vagy az egészségügyben lehet igazán hasznos, ahol a munka során az adatvédelem a legfontosabb szempont.
A PET-ek (privacy-enhancing technologies, magyarul adatvédelmi eszközök) egyébként egyre népszerűbb megoldást jelentenek. Hogy mennyire, azt jól mutatja, hogy az amerikai és a brit kormány is versenyt rendez idén, hogy PET-megoldásokat dolgozzanak ki a pénzügyi bűnözés és a közegészségügyi vészhelyzetek kezelésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.