Az amerikai kutatók egy májbetegeknél alkalmazott gyógyszert vizsgálva arra jutottak, hogy az nemcsak a már meglévő, de a koronavírus jövőbeni variánsaival szemben is védelmet nyújthat.
Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint egy széles körben használt gyógyszer, amely jelenleg a májbetegségek kezelésére szolgál, segíthet megelőzni a koronavírus-fertőzéseket. A gyógyszer védelmet nyújthat a jelenlegi és a jövőbeni variánsok ellen is, ami létfontosságú lehet a járvány elleni küzdelemben – írta meg az IFLScience.
A Nature hasábjain megjelent tanulmány kiindulópontját az adja, hogy a jelenlegi kezelése és gyógyszerek a vírust célozzák meg. Az urzodezoxikólsav (UCDA) nevű hatóanyag – ami kis mennyiségben az emberi epében is megtalálható – azonban ehelyett a sejteket védi, megakadályozva, hogy a vírus megfertőzze őket.
Teresa Brevini, a tanulmány társszerzője szerint mivel a gyógyszer nem a vírust, hanem a sejteket célozza meg, ezért teljesen mindegy, hogy a koronavírus milyen mutáción megy keresztül, nem fogja tudni úgy fertőzni a sejteket, ahogy egyébként tenné.
Megtalálhatták a hosszú Covid fő okát: a fertőzés megváltoztathatja az agyműködést
Az indiai kutatók még akkor is rendellenes működést tapasztaltak az agyban, amikor a koronavírus-fertőzött már hat hónapja kigyógyult a betegségből.
A kapott eredményeket még egy nagyobb klinikai vizsgálattal is meg kell erősíteni, a kutatók azonban abban bíznak, hogy az UCDA hatásos fegyver lehet a koronavírus elleni harcban, és jól kiegészítheti a már meglévő oltási programot.
Az urzodezoxikólsavat évek óta használják a májbetegségek és epekő kezelésére. Ennek köszönhetően tudni, hogy biztonságos és minimális mellékhatásai vannak.
Fotios Sampaziotis, a tanulmány vezető szerzője szerint 100 százalékos védelmet ez a gyógyszer sem kínál, de képes szabályozni, hogy a vírus mennyire tud bejutni a sejtekbe, és mennyire tud ott szaporodni.
Tombol a koronavírus-járvány Kínában, ezt kell tudni az új variánsról, a BF.7-ről
A koronavírus omikron változatának egyik alvariánsa, a BF.7 szédítő sebességgel terjed Kínában, sokkal gyorsabban, mint a világ bármely másik részén. A miértre egyelőre nincs válasz.
A kutatók hörcsögökön tesztelték a terápiát, és azt találták, hogy az állatok védetté váltak a delta variánssal szemben. Amikor a vizsgálatokat végezték, a koronavírus ezen változata még újnak számított. A gyógyszert eddig nyolc emberen próbálták ki, és náluk is hatékonynak bizonyult. Eközben két független betegcsoporttól származó adatok azt mutatták, hogy a már UCDA-t szedők kisebb valószínűséggel kerülnek kórházba súlyos koronavírus-fertőzés miatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.