Tech hvg.hu 2022. december. 06. 00:03

Mikor fog kitörni yellowstone-i szupervulkán? Elkezdték kiszámolni

Az elmúlt 2,1 millió évben három jelentős kitörést produkált a Yellowstone vulkánja, a következő kitörés várható időtartama körül azonban sok a bizonytalanság. Egy új felfedezés azonban pontosíthatja a prognózisokat.

Egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmánya szerint a korábban gondoltnál több magma van Yellowstone alatt, ami fontos részleteket tett hozzá azokhoz a modellekhez, amelyekkel finomíthatóak a következő nagy kitörésre vonatkozó becslések. Pánikra azonban semmi ok: ugyan a Science folyóiratban megjelent kutatás szerint jelentős többlettartalomról van szó, de ez nem növeli a kitörés valószínűségét.

A kutatást Ross Maguire, az Illinois Urbana-Champaign Egyetem geológusa vezette. A tudósok vizsgálata arra összpontosult, hogy meghatározzák, a yellowstone-i szupervulkán mennyi magmát tartalmaz, valamint, hogy ennek milyen az eloszlása. Főleg a folyékony magmát vizsgálták, mivel az árulkodó lehet a kitörések idejéről.

Viasat Nature

Mélyen a föld alá benézni nem könnyű; a csapat egy újonnan kifejlesztett tomográfiás képalkotó technikát alkalmazott a 2000 és 2018 közötti, szeizmikus hullámfelvételek elemzésére. A pattogó és visszaverődő rezgések értelmezésére pedig egy teljes hullámforma inverzió nevű eljárást alkalmaztak.

Az eredmények alapján a kutatók úgy becsülték, hogy a szupervulkán alatti, puha magmatározó részleges olvadékhányada 16 és 20 százalék közé tehető, ami lényegesen magasabb szám a korábbi modellek által becsült 10 (vagy kevesebb) százalékhoz mérten.

A tanulmányt összegző Science Alert megjegyezte: korábbi becslések szerint olyan 35-50 százalék közötti olvadásra van szükség egy kitörés kiváltásához, azonban megannyi tényező játszik szerepet a folyamatban, ami megnehezíti az események előrejelzését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.