Tech hvg.hu 2022. december. 06. 07:50

Vizsgálat indult Elon Musk agyi chipet fejlesztő cégénél az állatkísérletek miatt

Több alkalmazott szerint is sok volt az elfuserált állatkísérlet, és túl sok állat pusztult el.

Szövetségi vizsgálat indult Elon Musk agy-számítógép interfész kifejlesztésével foglalkozó cégére, a Neuralinknél – írja a Reuters. A hírügynökség szerint az állatjóléti törvény megsértésének gyanúja miatt indult eljárás. Az ügy előzménye, hogy a vállalat több munkatársa is úgy vélte, hogy az állatkísérletek gyakran nem teljesen megalapozottak, ami szükségtelen szenvedést okoznak az állatoknak.

A Neuralink egy olyan agyi implantátumot fejleszt, amely reményeik szerint segít majd újra járni a bénult embereknek. A szövetségi vizsgálatot, az elmúlt hónapokban indította el az amerikai mezőgazdasági minisztérium főfelügyelője egy szövetségi ügyész kérésére. A Reuters egyik forrása szerint a vizsgálat az állatjóléti törvény megsértésére összpontosít, amely szabályozza, hogy a kutatók hogyan bánhatnak az egyes állatokkal, és hogyan végezhetnek kísérleteket.

A Reuters szerint Elon Musk az elmúlt időszakban nyomás alá helyezte a cég alkalmazottjait, hogy gyorsítsák fel a kutatásokat, ami azonban elrontott kísérletekhez vezetett, amiket meg kellett ismételni. Az ilyen sikertelen kísérletek a tesztelt és leölt állatok számát növelte – mondták az alkalmazottak.

A hírügynökség szerint a cég összesen mintegy 1500 állatot, köztük több mint 280 juhot, sertést és majmot ölt meg 2018 óta végzett kísérleteket követően.

Musk a múlt héten arról beszélt, hogy a következő hat hónapban megkezdődik majd az első emberkísérlet, vagyis valakinek a fejébe beültetik majd a szerkezetet. Azt is kijelentette: saját magát is megoperáltatja majd, hogy neki is beültessék a Neuralink fejlesztését. Musk magyar idő szerint csütörtök hajnalban arról beszélt, hogy a cég már benyújtotta a klinikai vizsgálathoz szükséges dokumentumokat az amerikai élelmiszer- és gyógyszerészeti hatósághoz (FDA). A mostani bejelentés némi csalódást kelthet, korábban ugyanis Musk azt mondta, 2020-ban, később pedig azt, hogy 2022-ben történhet meg a beültetés az első emberbe.

A korábbi kísérletek során egy malacba és egy majomba is beültették a Neuralink eszközét, ott jól vizsgázott a szerkezet. Egy másik cég, a szintén amerikai Synchron viszont egy kicsit előrébb tart, ők már öt ember agyába be is ültették a saját készüléküket, és a jelek szerint remekül működik mindegyik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.