Tech hvg.hu 2022. december. 02. 10:33

Kutatók rájöhettek az élethosszig tartó tanulás kulcsára

Eddig úgy vélték, hogy az öregedéssel a tanuláshoz ehhez szükséges idegrendszeri képességek is halványulnak, ám egy új, egereken elvégzett kísérlet most ígéretes választ adott arra, hogy ez lehet, mégsem így van.

Az újszülötteknek nagy mennyiségű információt kell befogadniuk, amilyen gyorsan csak lehet, hogy megtanuljanak eligazodni a világban. Az úgynevezett „csendes szinapszisokról” – amik nevüket arról kapták, hogy az ingerület átvitelének képességével még nem rendelkeznek – gondolják, hogy ez teszi lehetővé az információk gyors áramlását az élet korai szakaszában. A kutatók eddig azt hitték, felnőttkorra ezek a csendes szinapszisok folyamatosan veszítenek a számukból, ez pedig az életkor előrehaladtával megnehezíti a tanulás képességét.

Az amerikai Massachusettsi Egyetem kutatói egy új, a Nature folyóiratban publikált tanulmányban arra jutottak, ez nem feltétlenül van így.

A kísérletben felnőtt egerek agyát festették meg fluoreszkáló oldattal. Amikor közelebbről megvizsgálták az idegsejteket, meglepődve tapasztalták, hogy számos apró, cérnaszerű kiemelkedést is láttak belőlük kinőve. Ezek a filopódiának nevezett nyúlványok felelnek az új idegpályák és kapcsolatok kiépüléséért. Meglepődve tapasztalták, hogy a felnőtt egerek agyában olyan nagy koncentrációban van filopódia, amire még nem láttak példát.

Ezért úgy gondolják, a csendes szinapszisok az agy „rugalmasságát” erősítik, segítenek új információkat megtanulni, de felelősek a régiek megtartásáért is. A kutatók ezért most azt vizsgálják, hogy ezek a csendes szinapszisok a felnőtt emberi agyban is léteznek-e.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.