Tech hvg.hu 2022. november. 30. 18:03

Egy új kutatás szerint a death metalra hasonlító morgással kommunikálhatnak a denevérek

A hang pontos funkciója az állatok esetében egyelőre még nem ismert, azonban az is kiderült, hogy a hangtartományuk 7 oktávot ölel fel, szemben az emberek jellemző 3 oktávjával.

Új kabalája lehet a death metal rajongóinak, miután kiderült, hogy a denevérek a death metal-énekesekhez hasonló rezgésekre képesek a gégéikben hangképzés céljából. Az azonban egyelőre nem világos, hogy ezek a morajok mi célt szolgálnak.

A death metal énekesek egy anatómiai rezgést alkalmaznak, aminek a neve „hamis énekhajlítás”, és a lényege, hogy oszcillációval, azaz rezgéssel adnak ki hangot. Azért „hamis”, mert bár hang keletkezik, de nem része a tipikus beszédnek.

A Plos Biology folyóiratban megjelent kutatás szerint annak érdekében, hogy megnézzék, mi történik a denevérek esetében, a kutatók az állatok torkának anatómiáját vizsgálták. A rezgések megjelenítéséhez 25 000 képkocka per másodperc sebességgel filmeztek, és számos módosulást fedeztek fel a denevérek gégéjében, amelyekről azt feltételezik, hogy ezek segíthetik a denevéreket a magas frekvenciájú hangok kiadásában.

A tudósok azt gondolják, ezek a rezgések azt segíthetik, hogy a denevérek könnyebben elkapják a levegőben a rovarokat.

Sőt, az is kiderült, hogy a denevérek a 7 oktávos hangtartományt is képesek átfogni, szemben az ember 3 oktávos tartományával. Mindössze néhány énekes képes a 4–5 körüli tartomány elérésére, mint például Mariah Carey, Axl Rose vagy Prince – összegzett az IFL Science.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról