Tech hvg.hu 2022. november. 07. 01:38

A legrosszabbkor ütött be a baj: hiány lesz iPhone-ból, dagadnak a várólisták

Beigazolódott az elemzői várakozás, a legnagyobb kínai iPhone-gyártó üzemben végigsöprő koronavírus-fertőzési hullám miatt az Apple nem tudja kiszolgálni a vásárlói igényeket. Éppen az év legfontosabb időszakában, a karácsonyi szezon indulásakor.

Október végén érkezett a hír, hogy Covid-hullám söpör végig a Foxconn Csengcsou városában található gyárkomplexumában, ahol az Apple legtöbb telefonját szerelik össze. A Reuters által idézett szakértői becslés akkor úgy szólt, 30 százalékkal eshet vissza az üzem termelése, ez pedig globális ellátási problémákhoz vezethet.

Az Apple hétfő éjjel közleményt adott ki az ügyben: hosszabb várakozási időre kell számítaniuk azoknak, akik két legjobb telefonjukból, az iPhone 14 Próból vagy az iPhone 14 Pro Maxből szeretnének vásárolni.

[450-től 930 ezer forintig: kipróbáltuk a legújabb iPhone-okat]

A kereskedelemben november elején indul a karácsonyi szezon, és természetes, hogy az Apple is ezekben a hónapokban értékesíti a legtöbb telefont. A kapacitásprobléma tehát kifejezetten rosszkor jött az amerikai vállalatnak.

Az Apple közleményében arra is kitér, hogy a Foxconn-nal mint beszállítóval közösen mindent megtesznek a termelés helyreállítása érdekében, de nem bármi áron, csakis „minden egyes munkás egészségének és biztonságának” figyelembe vétele mellett.

A teljes igazság megértéséhez érdemes felidézni az elmúlt időszak eseményeit. A Foxconn október 19-én azonnali hatállyal elrendelte csengcsoui gyárának zártláncú működését, a munkások azóta az üzem területén lévő szállásaikon alszanak, nem mozdulhatnak ki a Foxconn-gyár területéről. Szintén aznaptól felfüggesztették a céges kantinban történő étkezést, mindenki saját szálláshelyén fogyaszthatja el ételeit.

Nem elírás: az óriási komplexumban több százezer ember dolgozik, ennyien ragadtak benn.

A helyzet múlt héten eszkalálódott, amikor az üzem területén nem igazolt valóságtartalmú hírek kezdtek el terjedni arról, hogy a kínai kormányzat emberkísérletként tekint a gyárlezárásra, és arra kíváncsi, hogy az óriási kísérleti laborként szolgáló üzem területén végül is hányan halnak bel a fertőzésekbe – ha kevesen, akkor országszerte lazíthat a zeró-Covid politikáján. (Melynek értelmében csírájában fojtanak el minden lehetséges fertőzési hullámot, akár olyan áron is, hogy szigorúan lezárnak egy egész települést.)

A BBC azt jelentette: a megrémült dolgozók közül rengetegen egyszerűen kitörtek a gyár területéről. A kitörési hullám olyan erős volt, hogy a rendészek végül a kivonulás biztosítására kaptak utasítást, nem az emberek visszatartására. Ekkorra azonban a helyzet már eszkalálódott, a The Telegraph videóján is látható, hogy a munkások erőszakosan lépnek fel, miután nem érzik biztonságban az életüket.

Hogy mi fog történni a hazaindult munkásokkal, azt egyelőre nem tudni, a BBC tudósítása szerint pénzmegvonással sújthatják őket. A Foxconn-nak a fegyelem fenntartása mellett ugyanakkor az is érdekében állna, hogy mielőbb visszacsábítson a gyártósorok mellé mindenkit, így az összeszerelő üzemek teljesíteni tudják azt a termelési volument, melyre az Apple igényt tart és szerződésben rögzíttetett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.