Tech Németh András 2022. október. 15. 11:00

A pápai Nehéz Légiszállító Ezrednél jártunk – képgaléria

Németh András
Szerzőnk Németh András

Tíz éve nyerte el teljes működési képességét a 12 ország együttműködésével 2009-ben létrehozott Nehéz Légiszállító Ezred (HAW). A három repülő óriásból – C-17-es szállítógépekből – álló flotta a pápa légitámaszponton állomásozik, s bár a gépek magyar felségjelzéssel repülnek, a résztvevő országok maguk döntik el, hogy a rájuk jutó repülőórákat mire fordítják. A bázist a napokban meglátogatta David Pressman az USA új budapesti nagykövete, aki Ukrajnáról, és a NATO-bővítéssel kapcsolatos ügyekről is beszélt.

A C-17 Globemasterek 12 év alatt már több mint háromezer bevetést teljesítettek: az amerikai gépek voltak azok, amelyek egyebek mellett hazaszállították Varsóba a 2010-es szmolenszki repülőgép-katasztrófában elhunyt lengyel állami vezetőket, a Covid-járvány tombolása idején pedig orvosi felszereléseket, majd vakcinákat szállítottak a világ számos országába. A C-17-esek az ukrajnai háború kitörése óta több alkalommal is szállítottak Ukrajnának szánt katonai felszereléseket, az egyik gép pedig ott volt 2021 őszén Kabulban, ahonnan több száz embert menekített ki a tálibok kezére került afgán fővárosból.

Veres Viktor
Veres Viktor

Megosztott órák

Az ezredben a 10 NATO-tagország – Bulgária, Észtország, Hollandia, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Norvégia, Románia, Szlovénia, valamint az USA – és két NATO-tagjelölt, Svédország és Finnország vesz részt. Az egymással együttműködő államok a működtetési és fenntartási költségekhez való hozzájárulásuk arányában részesülnek a repülési órákból: a legtöbb – ezer óra az USA-nak jár, de fontos szereplő Svédország és Hollandia is a maga 550, illetve 500 órájával. Magyarországnak mintegy 50 óra jut, ezzel abban a kategóriában van az ország, mint Szlovénia, illetve a résztvevő balti államok.

A magyar felségjellel repülő, de a Magyar Honvédség kötelékébe nem tartozó C-17-eseket eleinte a McDonnell-Douglas, majd a Boeing gyártotta, az első repülését 1991-ben végrehajtó típus 77 tonna terhet képes szállítani, s teljes terheléssel 4500 kilométert képes megtenni egy feltöltéssel. A repülőgép ugyanakkor a levegőben is tölthető, így jóval hosszabb utak megtételére is alkalmas.

Veres Viktor

A pápai légitámaszpontot és az ott szolgáló amerikai katonákat a napokban meglátogatta David Pressman az USA magyarországi nagykövete is, aki nagyon fontosnak nevezte, hogy a projektben részt vevő 12 ország megosztja egymással a forrásokat és a tapasztalatokat, s így életfontosságú szállítmányokat juttatnak el a világ számos pontjára.

A nagykövet és a nyomásgyakorlás

Bonyolult és egyben kiemelkedően fontos kérdések ezek és nagyon aktív párbeszédet folytatunk magyar szövetségeseinkkel és barátainkkal annak érdekében, hogy az EU és a nyugati szövetségesek álláspontja a lehető leghatározottabb legyen – válaszolta David Pressman budapesti amerikai nagykövet Pápán a HVG azon kérdésre, mennyire látja veszélyben a nyugati államok és azon belül az EU-tagországok egységét amiatt, hogy Magyarország sok tekintetben szövetségeseivel ellentétes álláspontot foglal el. Azt is hangsúlyozta, hogy az USA változatlanul teljes mértékben támogatja Ukrajnát abban, hogy megvédhesse függetlenségét és területi egységét a Vlagyimir Putyin által indított brutális és kiprovokálatlan háborúban. „Az USA kitart Ukrajna mellett és ebben egyetértés van a nyugati szövetségesek és az USA között – hangsúlyozta, hozzátéve:

bár akadnak, akik azt mondják, hogy ez a nagyhatalmak közötti összecsapás a valóság az, hogy ezt az a háborút egy ember kezdte, egy ember folytatja, és egy ember, Vlagyimir Putyin tudja befejezni.

Veres Viktor

Szóba került az is, hogy az USA miképpen reagál arra, hogy Magyarország még nem ratifikálta a Finnország és Svédország NATO-tagságáról szóló szerződést. „Remélem nem lesz szükség nyomásgyakorlásra, a NATO bővítés véleményem szerint prioritás valamennyi tagállam számára. Kapcsolatban állok a magyar kormánnyal, a magyar politikusok biztosítottak arról, hogy a ratifikáció folyamatban van és a parlament gyorsan lépni fog.  Várjuk, hogy ez megtörténjen” – mondta. A magyar kormány már július közepén benyújtotta az Országgyűléshez a ratifikációról szóló törvénytervezetet, ám azt a parlament még mindig nem tűzte napirendjére.

Veres Viktor

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon Bábel Vilmos - Vörös László 2025. január. 21. 08:55

„73 évesen? Csodára várunk” – Bayer Zsolttal és Pataky Attilával ünnepelték Trump eljövetelét a Szabadság téren

Szilágyi Ákos jobboldali vállalkozó partit szervezett Donald Trump beiktatásának örömére hétfő délután a Szabadság térre. Miért ünneplik az egybegyűltek Trumpot? Mit várnak az új amerikai elnöktől, és milyennek képzelik az új világot, amit elhoz?Melyik számát játszaná el a beiktatásán Pataky Attila, és miféle régi, elveszett világ visszajövetelét reméli Bayer Zsolt?