Tech László Ferenc 2022. október. 14. 12:03

Elérhetetlen álom: teszten a Leica optikás legkomolyabb Xiaomi kamerás mobil

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Xiaomi 12S Ultra főkamerájában a Leica objektív mögött egy hatalmas méretű képérzékelő teljesít szolgálatot, ami kiváló képminőséggel kecsegtet. Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban az új kínai csúcsmobil, mellyel akad egy igen komoly probléma.

64 megapixel itt, 108 megapixel ott, 200 megapixel amott, mi pedig szinte csak úgy kapkodjuk a fejünket. A megapixel-háború sajnos időről időre újult erőre kap a mobil iparágban, a gyártók pedig folyamatosan igyekeznek lenyomni a torkunkon, hogy csak és kizárólag a felbontás az isten.

Ez persze messze nem így van, mert persze szép dolog a nagy pixelszám által biztosított elvileg nagy részletesség, de önmagában véve mit sem ér, ha túl kicsi a képérzékelő, ami előtt ráadásul kérdéses minőségű optika teljesít szolgálatot.

A Xiaomi legújabb csúcskészüléke szerencsére behúzta a kéziféket 50 megapixelnél és a fejlesztők a képalkotó rendszer teljes egészének komoly figyelmet szenteltek. Teszten a vadonatúj 12S Ultra, mely a gyártó fura döntésének következtében mifelénk elérhetetlenebb portéka még az egymillió forintot súroló legkomolyabb iPhone 14 Pro Maxnél is. És nem az ára miatt.

László Ferenc

Nagytestű, nagyképű

A Xiaomi 12S Ultra a legtöbb vérbeli csúcsmobilhoz hasonlóan jókora készülék, nemcsak méret, hanem tömeg tekintetében is leginkább a Samsung idei nagyágyújához, a Galaxy S22 Ultrához tudnánk hasonlítani. Utóbbi picit szélesebb az új Xiaominál, ami persze nem csoda, hiszen kell a hely a cerkának.

A kijelző remek Gorilla Glass Victus védelmet élvez, hátul pedig bőrhatású felületre lehetünk figyelmesek. Ez egyrészt kellemes tapintásérzetet biztosít és garantálja, hogy nem csúszik ki véletlenül a kezünkből a telefon, másrészt a régivágású Leica fotómasinákat is eszünkbe juttathatja.

László Ferenc

A 6,73 colos kijelzőbe szinte lehetetlen belekötni. A legmodernebb LTPO2 technológiájú AMOLED panel 1-120 Hz-es frissítésű, hatalmas a felbontása és a betekintési szögei, kontrasztosak a színei és a Dolby Vision valamint HDR10+ támogatást is behúzza.

A fényerőre sem lehet panasz, bár az e tekintetben eminens tanulónak tekinthető S22 Ultra, illetve iPhone 14 Pro Max képe kicsit még jobban látható erős napsütésben. Míg az elődön, a Mi 11 Ultrán a bal sarokban, addig most már középen figyel a frontkamera. A 20-ról 32 megapixelre nőtt felbontásnak kevesebb hasznát vesszük, mint annak, hogy a 27-ről 25 milliméterre nőtt nagylátószög miatt több minden ráfér a felvételekre.

És ha már szóba került az előd, annak a hátsó kamerákkal történő önarcképkészítést segítő apró kijelzője eltűnt a fedélzetről. Tény, hogy nem volt tökéletes, de elkaszálás helyett mi inkább a továbbfejlesztést favorizáltuk volna.

László Ferenc

Colos

A kamerás mobilok kapcsán általában 1/x colban szokták megadni a szenzorméretet, amely érték minél nagyobb, annál jobb. Tipikusan 1/3-1/2,5 col körüliek szoktak lenni ezek a parányi lapkák, az iPhone 14 Pro pedig átlag feletti a maga 1/1,28 colos méretével.

A kereken 1 colos szenzorok ritkák, mint a fehér holló. A Panasonicnak ugyan már 2014-ben volt egy ilyen készüléke, ez azonban sokkal inkább volt mobilos kamera, mint kamerás mobil. Tavaly aztán a Sharp és a Sony is előrukkolt ilyen termékekkel és most már a Xiaominak is van "colos" kamerás mobilja.

László Ferenc
László Ferenc

A nyolc lencsetagú, f1,9-es fényerejű objektív mögött konkrétan egy Sony IMX989 érzékelő teljesít szolgálatot, mely elsősorban 50 megapixeles felbontásáról, illetve 1,6 mikronos pixelméretéről ismerszik meg. A szenzor 30 százalékkal nőtt a Mi 11 Ultrában lévőhöz képest és 86 százalékkal nagyobb az S22 Ultra lapkájánál.

Természetesen optikai képstabilizátort és szupergyors Dual Pixel élességállítást is kapunk, a képminőség több mint meggyőző. A Huaweitől a Xiaomihoz átpártolt Leica kétféle képüzemmódról gondoskodott, az egyik autentikusabb, a másik élénkebb színekkel szolgál:

László Ferenc
László Ferenc

A 48 megapixeles és autofókuszos nagylátószögű kamera és a hasonló felbontású periszkópos telefotó egység nem sokat fejlődött az elődhöz képest, de a képminőség így is korrekt. Az ötszörös optikai zoom nem rossz, de az S22 Ultra 3x-os és 10x-es kamerapárosa nagyobb rugalmasságot biztosít.

A zoomkamera rossz fényviszonyok mellett nem az igazi, az iPhone 14 Pro Max pedig általánosságban véve kiegyensúlyozottabb triplakamerás produkciót ad elő.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A digitális zoom 120x-os nagyításra képes, a mélységérzékelő által támogatott portré módban 35, 50 és 90 milliméteres gyújtótávolságú, színes, illetve fekete-fehér fotókat készíthetünk remek háttérelmosás mellett, a videófelvevő esetében a 8K felbontás jelenti a plafont.

Pro módban manuálisan szabályozható többek közt a fényérzékenység (ISO50-12800), a zársebesség (1/30-1/4000 s), a fehéregyensúly és a fókuszálás, valamint élő hisztogram is látható a kijelzőn.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Az erő vele van

Az Android 12 operációs rendszerre húzott MIUI 13 felhasználói felület pattogósan gyors működése a szoftveres optimalizáción kívül a Qualcomm aktuális csúcskategóriás chipsetének, a Snapdragon 8+ Gen1-nek köszönhető, mely kiviteltől függően 8-12 GB RAM és 256-512 GB flashmemória társaságát élvezi.

Az újfajta hűtésnek köszönhetően csak visszafogott melegedésnek lehetünk tanúi, microSD bővíthetőség nincs, ellenben kapunk távirányító funkciós infravörös portot, szupergyors wifi 6E-t és NFC-vel megspékelt Bluetooth 5.2-t. A kijelzőbe rejtett ujjlenyomat-szenzor gyors és megbízható, a Harman Kardon által finomhangolt sztereó hangrendszer mind hangerő, mind minőség fronton az élmezőnybe sorolható.

László Ferenc

Az akkumulátor kapacitása tavalyhoz képest 5000-ről 4860 mAh-ra csökkent, de így is hozható az egynapos üzemidő, még masszív nyomkodás mellett is. Az átlátszó szilikontok mellett szintén alapáron járó 67 W-os töltővel körülbelül 40 perc alatt megoldható egy teljes töltés, ami ugyan messze van az egyes olcsóbb Xiaomi-féle 120 W-os 17 perces szintidőtől, de így is sokkal barátibb, mint az Apple és Samsung csúcsmobilok 1 órás vagy annál is jelentősen hosszabb töltési produkciója.

A vezeték nélküli töltést visszafogták 67-ről 50 W-ra, ám még ez is háromszor gyorsabb, mint az említett riválisok 15 W-os csúcstempója.

László Ferenc

Konklúzió

+: általánosan kiváló minőség, fejlett kamerarendszer, fürge működés, gyönyörű kijelző, korrekt üzemidő és tölthetőség.

: nem kapható nálunk, kimaradt a hátsó kijelző és a bővíthetőség, zoom fronton lehetne még előrelépni.

A Xiaomi legfrissebb zászlóshajó modellje, a 12S Ultra nemcsak a Leica-féle kamerája, hanem nagyszerű kijelzője, remek sebessége és korrekt üzemideje révén is alaposan odateszi magát, bár a kisebb-nagyobb hiányosságai miatt hibátlannak messze nem nevezhető.

A legfőbb probléma viszont az vele, hogy csak és kizárólag Kínában kapható. A kettővel ezelőtti Mi 10 Ultra hasonló cipőben járt és bár a tavalyi Mi 11 Ultrát mifelénk is árulták, igen limitált mennyiségben volt csak kapható.

Nem tudni, hogy a Xiaomi miért fél ennyire az abszolút high-end piacra történő nemzetközi belépéstől, mert amúgy vélhetően bőven lenne igény a 12S Ultrára, hiszen a 12 Pro felett még bőven akad légüres tér. Egyelőre csak bízni tudunk abban, hogy 2023-ban ennél mindenképpen rámenősebb lesz a gyártó.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.