Tech hvg.hu 2022. szeptember. 16. 18:33

Megtalálta a NASA a marsi sziklát, amiben az eddigi legtöbb szerves molekula van

A Wildcar Ridge nevű szikla a Mars Jezero-kráterében található, és megmutathatja, virágzott-e az élet a vörös bolygón évmilliárdokkal ezelőtt.

A Perseverance a Jezero-krátert kutatja, amiről a kutatók úgy gondolják, ott a legnagyobb az esély arra, hogy a bolygón az ősi élet nyomaira bukkanjanak. Ennek érdekében több mintát is vett már a szerkezet az egykori folyó deltájából, a legutóbbi mintavétel pedig igazi főnyereménynek tűnik: a rover által begyűjtött egyik mintában az előzetes elemzések alapján az eddigi legtöbb szerves molekula található, amit a Mars felszínén sikerült felderíteni.

A szerves molekulák elsősorban szénből álló vegyületek, amelyek általában oxigénnel, hidrogénnel vagy más elemmel társulnak. Ezek a molekulák alkotnak bennünket, valamint a bolygón lévő többi életformát is. Ugyanakkor ezek nem kizárólag az élethez kötődnek, számos más, nem biológiai eredetű folyamatban is fontos szerepet töltenek be. Az IFLScience emlékeztet: ezek a molekulák évmilliárdokkal ezelőtt eshettek csapdába ezekben a sziklákban.

A két minta, amit a Perseverance gyűjtött be.
NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS

A mintákat a Wildcat Ridge névre keresztelt sziklából vágta ki a Perseverance – az egyiket július 25-én, a másikat pedig augusztus 2-án. Ken Farley, az amerikai Caltech kutatója szerint a sziklát sók, iszap és homok alkotják, amelyek olyan körülmények között rakódhattak le, ahol az élet akár virágozhatott is.

A Wildcat Ridge szikla.
NASA / JPL-Caltech / ASU / MSSS

A mintákkal kapcsolatban más eredményekre és következtetésekre egyelőre várni kell. Ha minden jól megy, ezek 2030 környékén érkeznek majd vissza a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

mesterséges intelligencia
hvg360 Ballai Vince 2025. április. 24. 15:40

Száj- és körömfájás, madárinfluenza, sertéspestis, kéknyelv – mi történik a magyar állatfarmokon?

Súlyosabb és kevésbé súlyos fertőzések miatt is aggódhatnak az állattenyésztők ezekben a hónapokban. Van, amihez már hozzászoktak, van, ami fél évszázad után került elő váratlanul, és van, ami még csak fenyegetés, de elkerülhetetlennek tűnik. Száj- és körömfájás, madárinfluenza, sertéspestis és kéknyelv betegség – íme a haszonállatokat leginkább tizedelő kórok, és a velük kapcsolatos, hol jobban, hol rosszabbul működő védekező reflexek.