Koreai tudósok újabb jelentős eredményt értek el egy általuk fejlesztett magfúziós reaktorral.
Világszerte találni olyan építményeket, amikkel a fúziós energia előnyeit vizsgálják a kutatók. Egy ilyen berendezés Dél-Koreában is üzemel, amivel a minap is elvégeztek egy újabb tesztet, igen beszédes eredménnyel: 100 millió Celsius-fokot sikerült előállítani benne.
A New Scientist beszámolója szerint ezt az értéket a koreai fúziós intézetben (Korea Institute of Fusion Energy) működő KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) segítségével érték el a szakemberek. Ez egy óriási berendezés, amiben ionizált plazma található – ezt hevítik fel elképesztő hőmérsékletre.
A Nature-ben már közzétett tudományos összegzés szerint egy, a közelmúltban elvégzett kísérlet során a már említett plazma hőmérséklete elérte a 100 millió Celsius-fokot is. Igaz, nem túl sokáig, mindössze 30 másodpercre. Utána a technikai korlátok miatt a kutatók leállítottak minden folyamatot. A beszámolók szerint a kísérlet során a plazma nem vált instabillá, ami fontos adalék a jövőben végzendő kutatásokhoz.
10 hónapig termelt áramot a víz alatt az idő 99 százalékában működő erőmű
Az xWave nevű szerkezetet eredetileg 6 hónapon át tesztelték volna San Diagónál, végül 10 hónapig folyt a tesztelése.
A New Scientist szerint ahhoz, hogy a magfúzió során energia legyen kinyerhető, rendkívül magas hőmérsékletet kell fenntartani, a lehető leghosszabb ideig. A koreai kutatók azt tervezik, hogy a jelenlegi, 30 másodperces időtartamot a következőkben tovább növelik. Ehhez azonban a reaktoron is módosításokat kell elvégezni, amik egy része már elkezdődött: a berendezés falán lévő szénelemeket volfrámra cserélik, ami a szakértők szerint jó hatással lesz a kísérletek reprodukálhatóságára.
A fúziós reaktorban nem keletkeznek több ezer évig sugárzó radioaktív végtermékek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.