Hawaiin augusztus végén üzemelték be a Daniel K. Inouye nevét viselő napteleszkópot, és már meg is mutatták két, éles helyzetben készült fotóval, hogy mire képes.
A Hawaiin működő Inouye-teleszkópnak köszönhetően korábban már láthattunk néhány lenyűgöző képet a Napról. Ezek azonban csak tesztképek voltak, a rendszert augusztus 31-én helyezték éles üzembe. Azóta pedig az első fotók is megérkeztek, amelyeken a Nap légköre látható.
A teleszkópot a coloradói National Solar Observatory (Nemzeti Napobszervatórium) és a National Science Foundation (az amerikai tudományos kutatásokat finanszírozó alap) üzemelteti. A szakemberek számára a legnagyobb kihívás az volt, hogy a napból érkező hő ne tegye tönkre a berendezést, ugyanakkor éles képek készüljenek. Az IFLScience beszámolója szerint ezt a feladatot sikerült teljesíteni.
Az első képen a Nap felszíne látható.
A másodikon pedig a légköre.
A fenti kép felbontásánál 1 pixel 18 km-t fed le, így a teljes képen 82 500 km-es szeletet láthatunk.
A Napnak nincs szilárd felszíne, de jelentős különbségek vannak a légkör rétegei között. A szakemberek szerint ezeket azért is fontos tanulmányozni, mert pontosabb előrejelzéseket lehet majd adni a napviharokat illetően.
X-osztályú, erős napkitörés tart a Föld felé, a szakértők szerint zavart okozhat
Bekapcsolt hangszóróra öntött folyadékoldat segítette a tudósokat annak megértésében, hogy miként keletkeznek a Nap felszínén megfigyelhető anyagkilövellések. A magyar vezetésű, nemzetközi kutatócsoport tagjai kísérletükkel első ízben bizonyították, hogy a napszpikulák keletkezését és nagy számát egy egyszerű mechanizmus, a konvekció okozhatja.
A teljes neve Daniel K. Inouye Solar Telescope – után DKIST-nek is nevezett tudományos műszer a legnagyobb napteleszkóp a világon. A főtükre 4 méteres. A készülék lehetővé teszi, hogy a kutatók a Nap légkörét, koronáját és mágnességét is tanulmányozzák. Segítségével a napkitörések is vizsgálhatók.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.