Nem mindenkinek tetszik az iOS Dark Mode-ja, azaz sötét módja, pedig kifejezett előnyei is lehetnek annak, ha mindig ezt használjuk.
A sötét módot (Dark Mode) még 2019-ben vezette be az Apple az iOS 13 és iPadOS 13 fő kiadásával, korábban csak a MacOS rendszeren lehetett elérni ezt az alternatív színsémát. Ez a mód – leegyszerűsítve – a képernyő fehér elemeit feketévé teszi, csökkentve a készülék által kibocsátott fényt. Alapvetően tehát egyfajta fordított megjelenésről van szó, fehér alapon fekete szöveg helyett világos vagy fehér szöveget látunk a fekete háttér előtt.
A funkció az egész rendszerre kiterjed, így az összes natív Apple-alkalmazás támogatja, sőt mivel harmadik fél fejlesztői számára is elérhető, szinte nincs is korszerű alkalmazás sötét mód nélkül. A hatás egyébként azon alkalmazások esetében a legszembetűnőbb, amelyeknél egyébként igen sok a fehér rész, például a naptárnál vagy az Apple Healthnél.
A sötét mód esztétikai megítélése, ízléstől függően, persze változó, azonban van néhány ok arra, hogy akár egész nap ezt a megjelenítési módot használjuk. A leglényegesebb talán az, hogy ezzel megnövelhetjük a hálózatfüggetlen működési időt, ugyanis az OLED kijelzők kevesebb energiát igényelnek a sötét színek kibocsátásához, mint a világosakéhoz, azaz a sötét mód kíméli az akkumulátort. (Ez azonban csak az OLED képernyőkre igaz, az LCD kijelzőkre nem.)
Annak is jó oka van, hogy miért használnak bizonyos alkalmazások eleve csak sötét felületeket – az ilyen felületek ugyanis, legalábbis az Apple szerint, segítik a fókuszálást. Ez az iPhone sötét módjára is igaz, ami az aktuális tartalomra helyezi a hangsúlyt, szemben a világosabb felülettel. Egyébként ha valaki emellett még a Fókusz mód bizonyos beállításait is engedélyezi, biztos lehet benne, hogy semmi sem fogja zavarni a fókuszálást.
Legalább ennyire fontos az a nyilvánvaló előny, hogy a sötét mód segít megvédeni a szemet a számítógép és a telefon képernyőjének hagyományosan vakító fehérségétől. Még az olyan megoldások mellett, mint a Night Shift, ami lágyítja az éles kék fényt, vagy a kék fényt blokkoló szemüveg viselése, a fényes fehér képernyők továbbra is homályos látást, fejfájást és könnyező szemeket okozhatnak. Sokak számára a sötét mód enyhítheti ezeket a tüneteket. A nap folyamán kapcsolatba kerülő kék fény mennyiségének csökkentése is elősegítheti a jobb alvást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.