Tech hvg.hu 2022. augusztus. 29. 10:03

Otthon is javítható lesz a laptop? Többen is kétségbe vonják az Apple szándékát

Egyelőre még csak pár napja, és csak az Egyesült Államokban tette elérhetővé az Apple az M1-es MacBookok otthoni javítását, azonban már kiderült, hogy esetenként több probléma lehet a programmal, mint amennyire megoldást nyújt.

Örömmel üdvözölte a techvilág azt az Apple-től szokatlan lépést, hogy előbb az iPhone-ok esetében, pár napja pedig már az M1-es chippel ellátott MacBookoknál is lehetővé tette a házilagos javítást. Ez konkrétabban azt jelenti, hogy a barkácsoló kedvű felhasználóknak nem kell szervizbe vinni a készüléket egy-egy alkatrészcsere miatt, hanem használati útmutató alapján, az Apple-től vásárolt alkatrészekkel, bérelt javítókészletekkel maguk végezhetik el a cserét.

Mindez jól hangzik, azonban az eszközök szétszedésében, javíthatóságuk vizsgálatában járatos iFixit-csapat kétélű fegyverként emlegeti a MacBook-javítást, pontosabban a MacBook Pro házilagos akkumulátorcseréjét. Tetszik, nem tetszik, az akkumulátorcsere nagyjából az egyetlen garantáltan bekövetkező MacBook-javítás, az akkumulátor természetes elhasználódása miatt. Az akkumulátorok, akárcsak a gumiabroncsok, egy bizonyos élettartamra vannak belőve, nem véletlenül született az akkumulátor állapotát mutató menüpont – írják az iFixitesek.

De nézzük a konkrétumokat, a MacBook Pro akkucseréjét. Ez náluk egy 26 lépéses folyamat, ezért is lepődtek meg nagyon azon, hogy az Apple egy 162 (!) oldalas leírást ad hozzá, ami már az elején megijeszti a felhasználót, a következőkkel: „Először olvassa végig a kézikönyvet. Ha nem érzi magát biztosnak a kézikönyvben leírtak szerint elvégezni a javításokat, ne folytassa." És a tényleges javítási és csere lépések egészen a 162.oldal végéig tartanak.

És ezzel még messze nincs vége a kálváriának, miután ugyanis az alkatrészek a kijelölt helyükre kerülnek, a felhasználóknak végig kell menniük a rendszerkonfigurációs folyamaton, amely magában foglalja az alkatrészszámok egyeztetésének döntő lépéseit. Ha az alkatrészek nem egyeznek, a létfontosságú rendszerek működésképtelenné válhatnak.

A gyártók már engedik, de van-e értelme otthon javítani a telefonunkat? Mi van, ha mellényúlunk?

Egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy szélesebb tömegek számára elérhetővé váljon az okosmobilok otthoni reparálása. Ám kérdéses ennek az értelme, ha csak a kockázatot viszi haza a vásárló, miközben pénzben mérve közel ugyanott van, mintha szakszervizbe vinné a készülékét.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az Apple megváltoztatta az akkumulátor helyét a MacBook Próban és így az akkut nem lehet csak úgy magában kicserélni, ugyanis egy teljes egységet (az Apple akkumulátorral és billentyűzettel ellátott felső toknak nevezi) meg kell venni, ami körülbelül 500 dollárba kerül. Tehát akkor is kell fizetni egy tartalék tokért és billentyűzet alkatrészekért, ha ezekre valójában nincs is szükség.

Az Apple ugyan azt mondta a The Verge-nek, hogy a jövőben majd külön is árul akkumulátort, de ez egyelőre nem vigasztalja azokat, akiknek most lenne szükségük a cserére. A már említett 500 dollárhoz egyébként hozzáadódik még a javítóberendezés bérlésének ára, illetve a javítás két héten belüli befejezésének kényszere (egyébként elveszik a kaució), így érthető, miért is állítja azt az iFixit, hogy az Apple akadályokat gördít a házi javítás elé.

Mivel még ezek ellenére is fennáll a veszélye annak, hogy hogy a javítási folyamat során elrontanak valamit, a legtöbb vásárló inkább a hivatalos szervizt választja, ami végső soron felveti a kérdést, hogy az Apple valóban az önkiszolgáló barkács-javítás kultúráját akarja-e támogatni drága hardverei esetében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.