Az agy stimulálásával legalább egy hónapon át tartó javulást sikerült elérniük a kutatóknak.
Az agyunknak rövid és hosszú távú memóriája is van. Míg előbbivel emlékezhetünk például egy rendszámra, utóbbi segítségével évek múltán is emlékezhetünk egy-egy pillanatra. Az idő előrehaladtával azonban a memóriánk folyamatosan romlik, és már nem működik olyan jól, mint korábban.
Egy, a Nature Neuroscience folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint van egy új módja annak, hogy javítsunk a memóriánk működésén. A cikk szerint négy egymást követő napon át, ha az agyat 20 percig elektromos stimulációnak tesszük ki, az javíthatja a memóriát a 65 év felettiek esetében.
Az eredmény legalább egy hónapon át érezhető.
A Boston Egyetem kutatói egy 150 fős, 65 és 88 év közötti csoporttal végezték el a kísérletet. A csoport tagjai mind komoly memóriazavarban szenvedtek.
Egy új kutatás szerint hétköznapi vírusok is kiválthatják az Alzheimert
A Tufts és az Oxford Egyetem kutatói szerint a herpeszt és a bárányhimlőt okozó vírusok akár Alzheimer-kórhoz is vezethetnek.
A szakemberek két agyi területet céloztak meg, két eltérő erősségű stimulációval. Az egyik az úgynevezett alsó parietális lebeny, amit 4 Hz-es frekvenciával stimuláltak. Ez segítette a 20 szóból álló listák végén lévő szavak felidézését. Emellett a dorzolaterális prefrontális kéreg egy 60 Hz-es stimulálást kapott. Ez a lista elején lévő szavak felidézését segítette, ami a hosszú távú memória javulását jelenti.
Robert Reinhart, a tanulmány társszerzője szerint a stimuláció a memóriazavarral küzdőknek, különösen az Alzheimer-kórban szenvedőknek lehet egy hatékony kezelési módszer.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.