A Szingapúri Műszaki Egyetem mérnökei egy speciális eljárást dolgoztak ki, hogy segítsenek leküzdeni a globális élelmezési problémát.
Egy ideje már nyilvánvalóvá vált, hogy a Föld növekedő népességét nem lehet a hagyományos módokon élelmiszerrel ellátni. Alternatív megoldásként régóta pedzegetik a rovarfogyasztást. Bár számos kultúrában – Ázsiától Afrikán át egészen Dél-Amerikáig – nem idegen ez a gondolat, nyugatabbra sokan vonakodnak attól, hogy ilyesmire adják a fejüket. Mindez bizonyos szempontból érthető, ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy valahogyan áthidalják ezt a problémát.
A Szingapúri Műszaki Egyetem mérnökei például azt találták ki, hogy 3D-nyomtatással hozza létre a fogyasztásra szánt rovarokat, ám nem olyan formában, ahogy azt egyébként képzelnénk. Ehelyett már eleve úgy printelték ki őket, hogy az ízük is más legyen – például répával és más zöldségekkel „keverik el” az alapanyagot. A munkáról a Food Hydrocolloids szakfolyóiratban adott hírt a kutatócsoport.
"Kétmilliárdan rendszeresen esznek rovarokat - a többieknek még egy kis biztatásra van szükségük"
Először mérte meg az ehető rovarok antioxidánsszintjét egy kutatócsoport, s mint kiderült, a szöcskék és selyemhernyók annyi antioxidánst tartalmaznak, mint a friss narancslé.
Az Azom beszámolója szerint a különböző, élelmiszer-nyomtatásra szánt tinták kombinálása nem egyszerű feladat. Ez rengeteg kísérletezéssel jár, ezért a kutatók igyekeztek felgyorsítani ezt a folyamatot. Végeredményként egy olyan tintát kaptak, amelyben fehérjét, sárgarépaport, valamint xantángumit kevertek össze. Ez nemcsak stabillá tette a nyomtatott ételt, de színre és ízre sem emlékeztetett a táplálék egy rovarra.
A csapat abban bízik, hogy az eljárás több embernek segíthet abban, hogy átálljon a fenntarthatónak tartott élelmiszerek fogyasztására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.