Tech hvg.hu 2022. augusztus. 18. 10:03

Az iPhone-ok rendben lesznek, de az iPadesek szája lefelé görbülhet szeptemberben – állítja az elemző

Körülbelül egy hónap múlva érkezik az iOS 16, azonban az iPadek új rendszerére még egy további hónapot kell várni. De vajon mi lehet az oka?

Hosszú évek óta megszokott a menetrend: az Apple szeptember környékén együtt adja ki fő iPhone- és iPad-frissítéseit. Így volt ez még 2013-ban is, amikor – a Bloomberg neves elemzője, Mark Gurman szerint – az iPad OS 7 teljes káosz volt.

Most viszont úgy tűnik, hogy az Apple felülvizsgálja ezt a megközelítést, és az iOS 16 és az új Apple Watch szoftver, a watchOS 9 párhuzamosan indul szeptemberben, majd körülbelül egy hónappal később indul az iPadOS 16 a macOS Ventura mellett. Gurman állítja, nem tudatos tervezésről volt szó, hanem valóban elhalasztották a legújabb iPadOS megjelenését, és állítólag erről csak a múlt hónap végén tájékoztatták mérnökeiket.

Gurman úgy véli, ez a halasztás nagyon is érthető az Apple azon törekvésének részeként, hogy Mac-szerűbbé tegye az iPadet. Mind az iPad, mind a Mac megkapja a Stage Managert, és ez már önmagában is indokolja, hogy egy időben indítsák el a kétféle operációs rendszert. Ráadásul az Apple néha októberben mutat be új iPadeket, így egyszerűbb lenne a hardver és a szoftver összekapcsolása.

Apple

Ez a megközelítés hasonló lenne a jelenlegi stratégiához, amely szerint a főbb iOS és watchOS frissítéseket egyszerre indítják el. Ez a két operációs rendszer is szorosan összefügg: sok új watchOS 9 funkcióhoz iOS 16 szükséges és fordítva. Természetesen az Apple Watch használatához iPhone-ra van szükség, így a cég egyébként sem tudja különböző időpontokban elindítani ezeket a szoftverfrissítéseket.

Apropó Stage Manager. Gurmannak határozott (és nem túl pozitív) véleménye van erről az újdonságról, saját tapasztalatai és más tesztelőktől gyűjtött visszajelzések alapján. Egyes alkalmazásokkal nem működik jól, sok képernyőterületet foglal el, ráadásul az iPadOS negyedik bétájában több hiba van benne, mint az előző változatban. Az elemző szerint ennek a fényében egyértelmű, miért is tette opcionálissá ezt a funkciót az Apple (a felhasználóknak manuálisan kell engedélyezniük a Vezérlőközpontban). Nem is emlékszik arra, mikor tett az Apple utoljára opcionálissá egy alapvetően új funkciót, leszámítva a Safari webböngészőt az iOS 15-ben.

A szakértő ugyan meglepődne, ha októberig bármilyen jelentős Stage Manager változás történne, a funkció elindítása az iOS 16-tal, illetve az új iPhone-okkal és Apple-órákkal egy időben, feleslegesen elterelték volna mind a marketinges, mind a szoftvermérnöki csapat figyelmét, ráadásul az Apple-nek is van még ideje javítani.

Ettől függetlenül van némi kockázat. Az iPadOS 16 és iOS 16 havi különbséggel történő elindítása fejfájást okozhat azoknak a fogyasztóknak, akik iPhone-nal és iPad-del is rendelkeznek. Például az olyan új iMessage-funkciók, mint az üzenetek visszavonása és szerkesztése, nem működnek majd zökkenőmentesen az iOS 16 és iPadOS 15 rendszerű eszközök között. Más új funkciók – mint például az iCloud Shared Photo Library, a fejlettebb együttműködési eszközök és a FaceTime-hívások átvitelének lehetősége az eszközök között –ugyancsak nem fognak működni ezeknél a felhasználóknál. Mindez egyébként a fejlesztők számára is problémákat okozhat, ha mindkét operációs rendszerhez készítenének univerzális alkalmazásokat.

Mindezek ellenére Gurman szerint valószínűleg megéri a késés. Az új iPadOS egyértelműen hibásabb, mint iPhone-os társa, különösen a Stage Manager miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.