A felhők a helyi obszervatórium fölött jelentek meg.
A felhők gyakran vesznek fel furcsa alakot, de hogy csészealjra hasonlítsanak, az azért nem túl sűrűn fordul elő. Hawaiin nemrég mégis ez történt: a különleges struktúrák pontosan úgy jelentek meg, mintha egy óriási csészealj kúszott volna az egyik obszervatórium fölé:
A képet az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Alapítványához tartozó NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory) osztotta meg. A Space.com pedig azt írta: a felhők itt, pontosabban az obszervatórium északi részénél bukkantak fel.
A csészealjra hasonlító felhőket ufófelhőknek is nevezik, de van egy ennél gyakoribb és hivatalos megnevezés is: lencsefelhőknek hívják őket. A kialakulásuknak általában ugyanaz az oka: a gyors szél egy hegy oldalának vagy más, magas képződményeknek ütközik. Ehhez az is kell, hogy a levegőben elegendő nedvesség legyen, és hogy a vízgőz lecsapódjon.
Hasonló felhőstruktúrákat leginkább hegyi régiókban látni, de ott is inkább a légkör legalacsonyabb és legsűrűbb rétegében, a mezoszférában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.