A kutatók feltártak egy fertőzést, amit egy gomba vált ki, és ami igen különös módját választja a túlélésnek.
A Koppenhágai Egyetem munkatársai azonosították be azt az elsősorban a rovarvilágot érintő fertőzést, amit egy gomba, az Entomophthora muscae vált ki. Ez a spórái révén betegíti meg az áldozatot, de jóval érdekesebb, miként: elsősorban a házilegyeket, azon belül is nőstényeket támadja, amikből ezután „zombit” csinál.
A hímek pedig olyannyira beléjük bolondulnak, hogy párosodni kezdenek a fertőzött nőstények tetemével.
A nőstény szervezetébe jutva a fertőzés szétterjed, ami nagyjából hat napot vesz igénybe. Ennek végére a kórokozó belülről felemészti az áldozatot. Utóbbi teljesen azonban nem pusztul el, mert miközben egy magasabb pontra mászik, a test különös kémiai jeleket, úgynevezett szeszkviterpéneket kezd kibocsátani.
Henrik H. De Fine Licht, a kutatócsapat tagja szerint a kémiai jelek feromonként viselkednek, és valósággal megbabonázzák a hím legyeket – írta erről az IFLScience. A lap szerint Entomophthora muscae ezzel a módszerrel tudja fenntartani magát, hiszen így mindig van egy élőlény, amiben tovább élhet.
A kutatók elméletüket kísérletekkel igazolták: a vizsgálatba bevont legyek 73 százaléka kezdett párosodásba a fertőzött nőstény legyekkel.
(Nyitókép: University of Copenhagen/Filippo Castelucci)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.