A Lockheed Martin egy levegőből és egy földről indítható hiperszonikus fegyvert is fejlesztett. Mindkettő tesztje sikeres volt.
Az Egyesült Államoknak eddig nem volt túl sok sikere a hiperszonikus fegyverek tesztelésével, ám a jelek szerint ez kezd megváltozni. Az amerikai védelmi minisztérium nemrég bejelentette, sikeresen teszteltek két, a Lockheed Martin által fejlesztett hipszeronikus rakétát – számolt be róla a Reuters. A mostani siker azért is fontos, mert az USA nemzetvédelmi programjában komoly szerepet szánnak ezeknek az eszközöknek, ám Kína és Oroszország egyelőre előrébb jár a fejlesztések terén.
Az oroszok majdnem napra pontosan egy évvel ezelőtt mutatták be a Cirkon rakétát, ami állítólag a hangsebesség hétszeresével repül, és akár 450 km-ről is pontosan célba tud találni. 2021 októberében már arról lehetett hallani, hogy a rakétát egy tengeralattjáróról lőtték ki. És ha mindez még nem lenne elég, novemberben Kína is tesztelt egy ilyen rakétát.
Mit kell tudni a hiperszonikus rakétáról, amivel az oroszok lőtték Ukrajnát?
A CNN beszámolója szerint az Ukrajna területén használt hiperszonikus rakéta nem az a „csodafegyver", amelyet még 2018-ban állított hadrendbe az orosz hadsereg.
Mindeközben az USA levegőből indítható hiperszonikus rakétájának második tesztje nem sikerült 2021 júliusában, pedig a hadsereg már 2020-ra előrébb akart járni. Idén májusban azonban már sikerült a teszt, július 12-én pedig a második próba is jól sült el.
A Lockheed Martin eközben egy másik ilyen fegyver tesztjét is elvégezte. Az OpFires egy földi indítású rendszert takar, ami lehetővé teszi, hogy a célpontokat hatékonyan találják el. Az első tesztet most sikerrel hajtották végre vele.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.