A Wikipédia kínai felületén is lehet olvasni az orosz történelemről, de mint most kiderült: az itteni bejegyzések között több hamis is volt.
A Wikipédia fontos tulajdonsága, hogy bárki által szerkeszthető. Ez nagyon hasznos jellemző, hiszen így egy közösség minden tagja bővítheti. E szabadságnak ugyanakkor komoly hátránya is van, hiszen sokkal könnyebb vele visszaélni. A jelek szerint épp egy ilyen ügy miatt fájhat az üzemeltetők feje.
Mint az IFLScience is írta, a kínai Wikipédia felületén valaki több éven át meghamisította az orosz történelemről szóló bejegyzéseket. Minderre egy kínai író nyomozása derített fényt, aki puszta inspirálódásból kezdte böngészni az enciklopédia felületét. Eközben viszont rábukkant néhány szócikkre, amik nem voltak teljesen igazak.
Kiderült például, hogy egy bánya, a Kashen, aminek igen fontos szerepet szánt a titokzatos csaló, valójában soha nem is létezett.
Az író még tovább nyomozva rábukkant olyan bejegyzésekre is, amik általában sokkal hosszabb voltak, mint az alapul szolgáló, igazi történetek. Ekkor derült ki, hogy a rejtélyes szerkesztő több esetben kitalált dolgokkal bővítette a szócikkeket. A csaló állítólag több fiókot használva munkálkodott, hogy csökkentse a lebukás esélyét.
Közben a Wikipédia is nyomozni kezdett, és kiderült: a hamisító 2015 környékén kezdte el kibővíteni az orosz történelmet. Ugyanakkor lehetséges, hogy a művelet már több mint egy évtizede, 2010 óta folyt. A csalás mögött egy kínai nő állt, aki időközben bocsánatot kért a szolgáltatás üzemeltetőitől.
A meghamisított bejegyzéseket azóta eltávolították az oldalról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.