A NASA vezetője, Bill Nelson szerint az emberiség sosem nézett még annyira távolra a világegyetemben, mint amennyire most sikerül a James Webb űrtávcsővel.
A NASA a napokban jelentette be, hogy hamarosan közzéteszi az első olyan felvételeket, amit a James Webb űrteleszkóp készített. A tervek szerint erre július 12-én kerülhet sor, ami egész biztosan mérföldkő lesz az űrkutatásban. Hogy pontosan mit láthatunk majd a felvételeket, egyelőre nem tudni, néhány támpontot viszont adott az amerikai szervezet.
Bill Nelson, a NASA első embere szerint a 10 milliárd dollárból fejlesztett eszköz első képei között lesz majd egy olyan is, ami minden eddiginél távolabbi pontját mutatja meg az univerzumnak. Mint mondta, még csak most kezdjük el megérteni, mire is képes az űrteleszkóp. Ha Nelson szavai igazak, az azt jelenti, hogy a James Webb távolabbra nézhetett el, mint a Hubble. A szerkezet korábban olyan galaxisokat fotózott,
ami a nagyjából 13,7 milliárd évvel ezelőtt történt ősrobbanás után néhány százmillió évvel alakulhattak ki.
Mikrometeorok találták el a James Webb űrteleszkópot, de a tudósok szerint nincs baja
A NASA számított rá, hogy becsapódások érik majd a James Webb űrteleszkópot, a legutóbbi azonban nagyobb volt, mint amivel előzetesen kalkuláltak.
Minden idők egyik legdrágább csillagászati berendezését tavaly karácsonykor indították el, hogy egy, a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő „parkolópályához”, az L2 Lagrange-ponthoz navigálva tudományos kutatómunkát végezzen. A NASA azt reméli, hogy a szerkezet legalább két évtizeden át végezhet majd megfigyeléseket, és deríthet fényt a kozmosz most még ismeretlen folyamataira.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.