Blake Lemoine, a Google kényszerszabadságra küldött mérnöke szerint a program, amin ő is dolgozik, jogi segítséget kért tőle.
Interjút készített a Wired azzal a Google-mérnökkel, aki a napokban arról számolt be, hogy a cég egyik mesterséges intelligenciája érzelmeket mutat, és gondolkodik is. A történet igen nagy port kavart a tudományos világban, és sokan egyáltalán nem hittek a programozónak.
A férfi, Blake Lemoine most egy interjúban új részleteket osztott meg a témáról: mint mondta, az MI, azaz a LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) jogi segítséget kért tőle, hogy ügyeit rendezni tudja, és végül fel is vett egy ügyvédet. Az ő kiléte azonban nem ismert, a mérnök nem hozta nyilvánosságra a nevét.
Az MI-t chatbotok létrehozására fejlesztette a Google, hogy szavak milliárdjainak befogadásával utánozni tudja az internetes csevegést. A mérnököt a rendszer tesztelése miatt vonták be a projektbe, de a munka egy ponton más irányt vett: Lemoine azt állította, hogy olyan érzése volt, amikor az MI-vel dolgozott,
mintha egy 7–8 éves gyerekkel beszélgetne, aki valamiért nagyon jó fizikából.
A mérnök azt is állította, hogy a programmal folytatott diskurzus során az többször is szóba hozta saját jogait, sőt, az Asimov-féle robotikai törvényekről is elkezdtek vitázni.
A történtek miatt a mérnök bizonyítékokat gyűjtött a szoftver furcsa viselkedéséről, majd azokat bemutatta a Google-nek. A cég azonban elutasította az állításokat, és egy közleményben azt is jelezték: nincs bizonyíték arra, hogy a LaMDA érző lenne. Ezt erősíti a témában nyilatkozó kutatók beszámolója is. Ők úgy vélték: bár valóban léteznek gépek, amik ész nélkül generálják a szavakat, ez nem jelenti azt, hogy a modell tisztában is van a szavak jelentésével.
Blake Lemoine-t a Google később felfüggesztette az állásából.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.