Tech hvg.hu 2022. június. 22. 12:33

Leállítja a mesterséges intelligenciát a Microsoft, ami az érzelmeket is képes felismerni

A Microsoft szerint visszaélésekre ad lehetőséget egy olyan mesterséges intelligencia, ami az érzelmeket, valamint az életkort és a nemet is meghatározza, ezért a cég úgy dönött, leállítja ezt a fejlesztését.

Az elmúlt években már kiderült, milyen veszélyeket rejt magában az arcfelismerő technológia alkalmazása, és ezzel tisztában van a Microsoft is. A redmondi vállalat most úgy döntött, egy komoly projekt végére tesz pontot: a cég fokozatosan kivonja az arcfelismerő technológiáját, ami szerinte az érzelmekre, az életkorra, a nemre és a hajra is következtethet.

A Microsoft szerint a mesterséges intelligencia használata adatvédelmi kérdéseket vet fel, valamint a diszkriminációra és más visszaélésekre ad lehetőséget.

Emellett nem volt konszenzus abban sem, hogy mennyire hasznos az érzelmek felismerése. Az pedig kiderült, hogy a detektálható érzelmek nem biztos, hogy összefüggésben vannak a megélt érzelmekkel.

Megszünteti az arcfelismerő funkcióit a Facebook

Üzletileg sem teljesít a legfényesebben a Facebook, miközben újra botrány tépázza a céget. Napirenden van, hogy a nagy digitális tartalomszolgáltatókat szabályozni és szankcionálni kellene, a lényegében monopolhelyzetű órásvállalatokat pedig fel kellene darabolni, de mindkét lépés várat magára.

A Microsoft által megalkotott, arcfelismerésre használt keretrendszer új felhasználói már nem férhetnek hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz, a mostani ügyfelek pedig még 2023. június 30-ig használhatják ezeket. A Microsoft a fejlesztést egy ellenőrzött, az akadálymentesítést szolgáló eszközzé alakítja át például azok számára, akik látásproblémával küzdenek.

Kína már építi a „jelzőlámpás" megfigyelést, aki pirosat kap, az bajban lesz

A videóhívások, a szelfik, a vlogolás, valamint telefonjaink és számítógépeink apró kamerái olyan könnyűvé teszik a kapcsolattartást, amennyire csak lehet. Ezt a fajta szabadságot pedig különösen élvezik a gyerekek és a tizenévesek. Viszont nem csak az emberi kapcsolatok profitálnak ebből a technológiából - az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint a szélhámosok is gyorsan felismerték, hogyan használhatják ki, hogy kémkedésre alkalmas eszközök kerültek asztalainkra és zsebeinkbe.

A redmondi cég nem az első, aki ilyen lépést hoz meg. Korábban hasonlóan döntött az IBM is, sőt, a területet sem kutatja tovább. A vállalat 2020 nyarán kijelentette: más cégek által kínált megoldásokat sem használ majd, és határozottan ellenzi a technológia tömeges megfigyelésre, faji profilozásra, valamint az alapvető emberi és szabadságjogok megsértésére irányuló felhasználását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.