Kína azt tervezi, hogy már 2031-ben visszahozná a Földre a Mars felszínéről vett kőzetmintákat - két évvel korábban, mint a NASA.
Nem a NASA az egyetlen szervezet, amelynek működő robotja van a Mars felszínén. Bár kevesebbet lehet róla hallani, a kínai Csu-zsung marsjáró is kutatja a bolygó felszínét. Mindez már jól mutatja a versenyt a két ország között, most pedig a távol-keleti ország egy ambíciózus ötlettel állt elő.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a kínai űrügynökség úgy véli, már 2031-re képes lesz visszahozni a bolygó felszínéről vett kőzetmintákat a Földre – két évvel hamarabb, mint ahogy azt a NASA tervezi. Ha a Tienven-3 küldetés sikeres lesz, akkor Kína lehet az első, amelyiknek sikerül a szomszédos égitestről származó mintákat begyűjtenie.
Mars sample return mission of China, presented by Sun Zezhou, the chief designer of the Tianwen-1 mission. Two launches and returning at the July of 2031. #CNSAhttps://t.co/DCAs6uoArq pic.twitter.com/VPMcerxvfm
— Yuqi Qian (@YuqiiQian) June 20, 2022
Kína a tervek szerint 2028 második felében két rakétát is indítana a Mars felé, amelyek 2031 júliusában térnének vissza a Földre. A projekt egyszerűbb módszert alkalmaz, mint a NASA és az Európai Űrügynökség: egyetlen helyen szállna le a mintagyűjtő egység, és egyetlen helyről venne mintákat.
A Tienven-3 várhatóan 2029 szeptemerében landolhat a Marson. A NASA által használt rover, a Perseverance ehhez képest több helyről is gyűjt majd mintát, amiért 2027-ben indul majd el egy újabb robot, a minták pedig csak 2033-ban térnének vissza a Földre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.