Egyre több az egyszemélyes háztartás világszerte, Magyarországon a teljes lakosság körülbelül harmada él egyedül. Minél kevesebb ember lakik egy háztartásban, annál nagyobb a környezetre rótt teher, amelyhez a háztartási nagyberendezések használata is hozzájárul. A környezettudatosság jegyében az LG szakértői összegyűjtöttek néhány hasznos tippet az energiatakarékos eszközhasználattal kapcsolatban kifejezetten az egyszemélyes háztartásban élőknek.
Az egyszemélyes háztartások száma folyamatosan emelkedett az elmúlt évtizedben, Európában 2010 és 2020 között az otthonukban egyedül élők mintegy ötödével lettek többen. Népességarányosan a kontinensen Svédországban a legmagasabb az egyszemélyes háztartások száma, míg Magyarország – derül ki a KSH adataiból – e tekintetben a középmezőnyben helyezkedik el, hazánkban a teljes lakosság körülbelül harmada él egyedül.
Az életvitel e formájának elterjedése – a népesség öregedése mellett – a jövedelemszint javulásával is összefüggésben áll, azonban egy nemrég közzétett kutatás alapján egyben a környezetre is nagyobb terhet helyez. Ez pedig abból fakad, hogy egy egyszemélyes háztartás energiafogyasztása – ideértve a mindennapokban szükséges elektromos nagyberendezések használatát – egy főre vetítve magasabb, és ezzel összefüggésben nagyobb szén-dioxid-kibocsátással is jár – indokolja közleményében az LG, hogy szakértői segítségével miért gyűjtött össze takarékossági tippeket kifejezetten egyedül lakóknak.
Költséghatékony mosás
Elengedhetetlen, hogy minél kedvezőbb energiabesorolású berendezést válasszunk magunknak, de más módon is tehetünk azért, hogy takarékosabban vezessük a háztartást.
Tízből két magyar úgy vásárol, hogy nem érti, mit kell nézni a gép címkéjén
Egy éve jelentek meg az uniós országokban az új háztartási gépeket kategorizáló energiacímkék. A váltás következtében egy sokkal átláthatóbb skála jelöli a gépek ökológiai lábnyomát, amely a fogyasztókat is segíti a környezettudatosabb választásban. A most közzétett kutatási eredmények szerint tízből nyolc vásárló pozitívan fogadta az új jelölési rendszert, ám annak értelmezése nem megy könnyen: minden ötödik felhasználó számára ugyanis még mindig nehézséget jelent kiigazodni a jelöléseken.
Ma már léteznek olyan mosógépek, amiket nem szükséges teljes töltettel elindítanunk, hiszen a ruha mennyiségéhez állítják be a mosási ciklust, ezzel jelentős vízmennyiséget takarítanak meg. Egyes készülékekben pedig mesterséges intelligencia gondoskodik arról, hogy felismerve az adott töltet szövetösszetételét, a dobmozgásokat úgy kombinálja, hogy minél jobban óvja a ruhák, ágyneműk, textíliák anyagát, így azok sokkal tovább használhatók.
Energiatakarékos konyha
Köztudott, hogy a mosogatógép használatával több vizet spórolhatunk, mint kézi mosogatással. A mosógéppel ellentétben viszont a mai mosogatógépek esetében is igaz, hogy teljesen megpakolva érdemes elindítani őket a leghatékonyabb eredmény eléréséhez. Egy egyszemélyes háztartásban viszonylag időigényes lehet megvárni, míg teljesen megtelik a készülék, ugyanakkor egyes gőzzel működő mosogatógépek képesek lehetnek hatékonyan eltávolítani az edényekre száradt szennyeződéseket is – magyarázza az LG.
Ha ezeket elhiszi, rosszul jár: 6 dolog, amit a magyarok rosszul tudnak a háztartási gépeikről
Hűtőgép, mosógép, mosogatógép - ezek a készülékek szinte minden háztartásban megtalálhatók, mégis számos esetben helytelenül használjuk őket. Ezt állítja az LG, amely egy országos - a 16-59 éves magyarok körében reprezentatív - kutatásban járt utána annak, hogy melyek az ezeket a gépeket övező legjellemzőbb tévhitek Magyarországon.
Emellett a mai korszerűbb mosogatógépek rekeszeinek rugalmas alakíthatósága is segíti a különböző méretű edények könnyű elhelyezését, így a főzés és az étkezés mosatlanjait akár egyben is el tudjuk mosni. A kétzónás mosogatással ráadásul külön beállíthatjuk, hogy melyik kosárban milyen erősségű vízsugár érje a koszos edényeket.
Sokáig friss élelmiszerek
Bizonyára mindannyiunkkal előfordult már, hogy valamilyen élelmiszer a hűtő polcának hátuljához szorulva elkerülte figyelmünket, így végül a szemetesben landolt. Egy számítás szerint minden EU-s állampolgárra évi 174 kilogramm kidobott élelmiszer jut, pedig egy kis odafigyeléssel rengeteg hűtőben tárolt élelmiszer megmenthető lenne.
A Dyson leleplezte az eddig titokban tartott robotját: összepakol, elmosogat, berakja a mosógépbe a ruhát
A Dyson az eddigi legforróbb nyomot tárta a nagyközönség elé arról, hogy milyen úton jár a háztartási robotika jövőjével kapcsolatban.
Egy egyszemélyes háztartásban is érdemes csak a szükséges mennyiségű élelmiszert megvásárolni, vagy olyan hűtőszekrényt kinézni magunknak, ami hosszú időn keresztül képes egyenletes belső hőmérsékletet biztosítani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.