Tech MTI 2022. június. 16. 21:03

„Testi sértés” miatt elítélték a világ első őssejtes légcsőátültetéseit végző orvost

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték csütörtökön Svédországban a világ első őssejtes légcsőátültetéseit végző olasz őssejtkutatót, amiért egyik műtétjével „testi sértést” okozott páciensének.

Paolo Macchiarinit három páciens esetében vádolta meg az ügyészség testi sértéssel, de két beteg esetében a solnai kerületi bíróság úgy találta, hogy a sztársebész nem végzett indokolatlan beavatkozást az újszerű transzplantációval.

A férfi, akit egykor a regeneratív gyógyítás kiemelkedő orvosaként tartottak számon, 2011-ben azzal került a címlapokra, hogy elvégezte a világ első őssejtes légcsőátültetését. Az első transzplantációt 2008-ban a Lancet című orvosi folyóiratban publikálták, és az eredményt a regeneratív gyógyászat áttöréseként ünnepelték. Az őssejtkutató az új légcsövet részben a páciens őssejtjeinek felhasználásával készítette. Az úttörő kutatás a szakértők szerint utat nyitott egy új korszak előtt, amelyben új szerveket lehet laboratóriumban létrehozni.

Paolo Macchiarini / Lancet

Egy független svédországi szakértői bizottság később számos problémát talált Macchiarini munkájában, de a Lancet elutasította a tanulmány visszavonását.

Az olasz orvost 2010-ben alkalmazta Svédország vezető kórháza, a stockholmi Karolinska Intézet és Kórház. Macchiarini 2011 és 2014 között további nyolc páciensen, három esetben a Karolinska kórházban végzett hasonló légcsőátültetést. Mindhárom beteg meghalt a műtét után, bár az orvost nem tették felelőssé a halálukért.

Összes páciense közül egy élte túl a transzplantációt, miután eltávolíttatta az őssejtkutató által készített és 2014-ben Oroszországban beültetett mesterséges légcsövet.

Bírálói szerint Macchiarini megsértette az orvosi etikát, mert veszélyes, nem igazolt eljárást alkalmazott betegeinél, meghamisította szakmai önéletrajzát és elferdítette tudományos eredményeit. A vádak nyomán Macchiarinit 2016 márciusában elbocsátották a Karolinska Intézetből, és eljárás indult ellene, a vizsgálatot azonban 2017-ben a svéd ügyészség vádemelés nélkül zárta le, mivel nem talált elég bizonyítékot arra, hogy három légcsőátültetésen átesett betege halálát az orvos gondatlansága okozta.

Macchiarini ügye miatt mindazonáltal a svéd kormány leváltotta az orvosi Nobel-díjat odaítélő Karolinska Intézet vezetését, mivel az indoklás szerint gondatlanul jártak el, amikor az orvost alkalmazták.

Svédországban végül 2018 decemberében úgy döntöttek, hogy az orvos három páciensének halála ügyében újraindítják a korábban leállított vizsgálatot. A vádat írásos bizonyítékokkal és új tanúvallomásokkal alapozták meg.

Az ügyészség öt év szabadságvesztést kért az őssejtkutatóra, de a bíróság két év próbára bocsátotta. Az ítélet indoklása szerint az első két vitatott műtét igazolható volt, azok tapasztalatai alapján azonban a harmadik páciensen már nem lett volna szabad elvégezni a transzplantációt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?