Tech hvg.hu 2022. június. 13. 16:03

Csodás képeken a hatvanas évek Mach 3-as harci gépe

Az YF-12-es volt a félelmetes SR-71 elődje. Három is volt belőle, de csak kettőt sikerült megtartani.

Három darabot is készítettek belőle, azonban csupán kettő darab maradt fenn abból a repülőgépből, ami a hatvanas egyik fontos harcászati eszköze volt – számolt be róla az Interesting Engineering. A lap egyfajta visszatekintésként ír az YF-12-ről, amit a retteget SR-71-es elődjeként is ismerni.

National Museum of the United States Air Force

Az adatok szerint az YF-12-es 1965. május 1-jén jelentős sebességi rekordot döntött:

több mint 3300 kilométer/órával repült.

Az YF-12-est a NASA kísérleteihez is felhasználták, mivel a masina a Mach 3-nál nagyobb utazósebesség fenntartására is képes volt. A repülőgépet titánötvözetből gyártották.

National Museum of the United States Air Force

Az űrügynökség a harci gépet aerodinamikai, és a felső légkör fizikájával, illetve a zajvizsgálatokkal kapcsolatos mérésekhez is felhasználta.

National Museum of the United States Air Force

E vizsgálatok a szélcsatornában végzett tesztek, laboratóriumi kísérletek és egyéb elemzések egészítették ki, amik eredményeként több mint 125 technikai jelentés született. Az ezekből származó adatokat később új szuperszonikus repülőgépek tervezéséhez is felhasználták.

National Museum of the United States Air Force

A beszámolók szerint az egyik YF-12-est a NASA tette tönkre: 1971. június 24-én az egyik gépen repülés közben meghibásodott az üzemanyagvezeték, ami tüzet okozott a jobb oldali hajtóműben. A pilóták nem tudták megmenteni a füstölgő gépet, és a katapultálás mellett döntöttek.

National Museum of the United States Air Force

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. május. 13. 13:30

Ez már nem csak hangulatingadozás: mivel járnak a bipoláris zavar mániás és depressziós időszakai?

A bipoláris zavarban szenvedő betegek nagy részénél hosszú tünetmentes időszakokat lehet elérni a megfelelő terápiával, de már diagnosztizálni is nehéz ezt a betegséget. Mi köze van ennek a betegségnek a kreativitáshoz, és hogyan segít a szűrésben egy Hemingway-novella? Milyen úttörő módszerrel mutatják ki az öngyilkosság kockázatát Pécsen? Dr. Tényi Tamással, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatójával beszélgettünk a bipoláris zavarról, amely több százezer embert érint itthon.