Az YF-12-es volt a félelmetes SR-71 elődje. Három is volt belőle, de csak kettőt sikerült megtartani.
Három darabot is készítettek belőle, azonban csupán kettő darab maradt fenn abból a repülőgépből, ami a hatvanas egyik fontos harcászati eszköze volt – számolt be róla az Interesting Engineering. A lap egyfajta visszatekintésként ír az YF-12-ről, amit a retteget SR-71-es elődjeként is ismerni.
Az adatok szerint az YF-12-es 1965. május 1-jén jelentős sebességi rekordot döntött:
több mint 3300 kilométer/órával repült.
Az YF-12-est a NASA kísérleteihez is felhasználták, mivel a masina a Mach 3-nál nagyobb utazósebesség fenntartására is képes volt. A repülőgépet titánötvözetből gyártották.
Az űrügynökség a harci gépet aerodinamikai, és a felső légkör fizikájával, illetve a zajvizsgálatokkal kapcsolatos mérésekhez is felhasználta.
E vizsgálatok a szélcsatornában végzett tesztek, laboratóriumi kísérletek és egyéb elemzések egészítették ki, amik eredményeként több mint 125 technikai jelentés született. Az ezekből származó adatokat később új szuperszonikus repülőgépek tervezéséhez is felhasználták.
A beszámolók szerint az egyik YF-12-est a NASA tette tönkre: 1971. június 24-én az egyik gépen repülés közben meghibásodott az üzemanyagvezeték, ami tüzet okozott a jobb oldali hajtóműben. A pilóták nem tudták megmenteni a füstölgő gépet, és a katapultálás mellett döntöttek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.