Új mágneses meghajtó, 3D fogkövetés, halkabb működés és színes kijelző. Ezt tudja papíron a legfrissebb okosfogkefe, de milyen a gyakorlatban?
Az okosfogkefe nem új találmány, ezek a fürdőszobai kütyük már hosszú évek óta velünk vannak. Viszont minden évben van valami új a nap alatt, a gyártók folyamatosan fejlesztik a szájápolási eszközeiket.
Az amerikai Procter & Gamble-höz tartozó Oral-B néhány évvel ezelőtt még ott tartott, hogy a tükörre rögzített okostelefonunk kamerájával figyelte, hogy mennyire hatékonyan mosunk fogat, aztán pedig megérkezett a gyártó kamerát mesterséges intelligenciára cserélő új terméke.
Majd tavaly egy teljesen új okosfogkefe-sorozat, az iO Series tűnt fel a színen, melynek mi a legnagyobb tudású 9-es modelljét fogtuk vallatóra.
Miben változott?
Az előző csúcsmodellhez, az általunk is alaposan letesztelt Genius X 20000-hez képest ezúttal egy kicsit kompaktabb fogkefét kapunk. Az iO 9 körülbelül 1 centivel rövidebb az elődjénél és e mellett egy kicsit vékonyabb is lett, miközben a cserélhető fej hossza minimálisan megnőtt. A tömeg változatlanul 139 gramm.
Az új modell felülete kicsit csúszósabb lett, de azért nem kell attól tartanunk, hogy bámikor kicsúszik a vizes kezünkből a fogkefe, melynek aljáról egyébként eltűnt az eddigi bemélyedés. Utóbbi annak következménye, hogy átalakították, trendibb megjelenésűvé tették a vezeték nélküli mágneses töltődokkolót.
A frontoldalon változatlanul két gomb található, melyek egyike a bekapcsolást, másika pedig az üzemmódváltást szolgálja.
Az aktuális mód kijelzése jelentősen megváltozott, immár nem háttérvilágításos kis piktogramok sorakoznak egymás alatt, hanem helyettük egy színes OLED kijelzőt kapunk.
Ez különböző vizuális információkat közöl többek közt az éppen aktív üzemmódról, a mosási időről, az akkumulátor töltöttségéről, illetve figyelmeztet az esetlegesen esedékes fejcserére.
Milyen használni?
Kézbevételt követően a kijelzőn az adott napszaknak megfelelő köszöntés fogad, és ha kiválasztottuk a kívánt üzemmódot, máris kezdődhet a fogmosás. A hétféle üzemmód a következő: mindennapos, érzékeny, fogínyápoló, fogfehérítő, intenzív, rendkívül érzékeny és nyelvtisztító.
A borítás alatt teljesen megváltozott a hajtási megoldás, az Oral-B egy súrlódás nélküli mágnesmeghajtónak szavazott bizalmat. És tette mindezt nagyon jól, ugyanis tapasztalataink szerint érezhetően halkabb lett a fogkefe működése, ezenkívül pedig a sörték mikrorezgése is finomabbá vált, melynek köszönhetően az elektromos fogmosás összességében véve komfortosabb lett.
A fogmosás négy negyedre van felosztva, mindegyikre 30-30 másodpercet kapunk, a szakaszok végét a motor egy pillanatra történő leállítása jelzi. Nyomásérzékelő segít abban, hogy mindig ideális erővel végezzük a fogmosást. Míg korábban rezgés figyelmeztetett a túlzott erőkifejtésre, addig most már háromféle színkód jelzi számunkra a túl gyenge, optimális, illetve túl erős nyomást. Nem rossz, de vibravisszajelzés hiányában folyton a tükröt kell figyelni, hogy megkapjuk a vizuális visszacsatolást.
A felső fénykarika színét személyre lehet szabni, ez akkor hasznos, ha a családban többen ugyanazon alapon használnak saját kefefejeket. Ezenkívül pedig ugyanez a karika jelzi különböző színekkel az aktív Bluetooth-kapcsolatot, vagy például a különböző meghibásodásokat.
Elő a mobillal
Az Oral-B iO 9 egészen addig félkarú óriás, amíg önmagában, okostelefon nélkül használjuk. Érdemes tehát letölteni hozzá a megfelelő alkalmazást (Android, iOS) és elvégezni a kezdeti párosítást, melyet követően rengeteg extra információt kapunk a fogmosásunkkal kapcsolatban.
A mobilunk kijelzőjén figyelemmel tudjuk követni, hogy mely fogaink elég tiszták már és melyek szorulnak még tisztításra. A háromdimenziós fogkövető technológia nem teljesen hibátlan, de a rendszer alapvetően tisztában van azzal, hogy éppen merre munkálkodunk a fogkefével.
A folyamat végeztével az applikáció megkérdezi, hogy tapasztaltunk-e fogínyvérzést, majd pedig egy 100-as skálán értékeli az adott fogmosásunkat. Megtudhatjuk, hogy pontosan mennyi ideig mostunk fogat, a fogfelület hány százalékát fedtük le, illetve, hogy mely területeken milyen nyomáserősséget alkalmaztunk.
A fogmosási adatokat maga az eszköz is képes memorizálni és azokat akkor szinkronizálja a mobilra, amikor legközelebb telefonnal együtt mosunk fogat. Az alkalmazás kijelzi többek közt a fogkefe akkumulátorának töltöttségi szintjét, virtuális medálokkal jutalmaz és segítségével részt vehetünk különböző többhetes kihívásokban is (friss lehelet, lepedék kezelés, fogfehérítés stb.).
A többfelhasználós használat még mindig körülményes, az appban nem lehet létrehozni több fiókot, az viszont remek dolog, hogy az alkalmazás figyelmeztet az elhasznált fogkefefej ideális esetben 3 havonta történő cseréjére. A teljes töltés időszükséglete 3 órára mérséklődött, viszont kár, hogy a töltésre képes utazótokban kettő helyett már csak egy fejnek jut hely, illetve, hogy az USB töltőportot is lespórolták róla.
Konklúzió, árak
+: halkabb és finomabb működés, többféle üzemmód, kiértékelési lehetőségek és tanácsok, utazó hordtok. –: a smart funkciók keveset fejlődtek, átgondolatlan többfelhasználós használat, magas ár, drága új fejek. |
Az Oral-B iO 9 kézzel fogható fejlődést jelent a gyártó előző felsőkategóriás okosfogkeféjéhez képest, az innováció azonban nem annyira a smart funkcionalitás, hanem sokkal inkább a mágneses meghajtás miatti finomabb és halkabb használatban érhető tetten.
Cikkünk írásakor mintegy 100 ezer forintos áron jegyzik az iO 9-et, melyhez alapáron egyetlen fej jár. A kicsit szerényebb tudású iO 8-as és iO 7-es testvérmodellek némileg olcsóbban hazavihetők, a korábbi Genius X sorozat tagjai pedig már 60-70 ezer forint magasságában begyűjthetők.
Az Oral-B korábbi pótfejei sajnos nem használhatók az iO szériával, és negatívum, hogy az újfajta fejek jelentősen többe kerülnek. Míg a korábbi fejek akár 1000 forintból megúszhatók, az iO fejek ára 3500 forinttól indul.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.