Tech hvg.hu 2022. május. 04. 11:03

Mi lehet a háttérben? Csökkent az Android piaci részesedése

Egyértelmű az Android rendszer dominanciája: tíz telefonból hét készülék ezt a rendszert futtatja. Ennek ellenére a mobil opeprációs rendszer sok felhasználót elveszített az elmúlt négy évben.

Jelenleg két mobil operációs rendszer uralja a piacot, az Android és az iOS. Míg az előbbit számos márka választja, addig az iOS-nek kizárólagossága van az iPhone-okon. Mindez magyarázza az Android fölényét: a Google operációs rendszere jelenleg 69,74 százalékos részesedéssel bír ezen a piacon. Ez igencsak jól hangzik, azonban némileg árnyalja a képet, hogy 2018 nyarán még 77,32 százalék volt ez a szám. Az Android dominanciája tehát fokozatosan csökken ezen a piacon, az elmúlt években részesedésének 7,58 százalékát engedte át – áll a StockApp jelentésében.

De vajon mi állhat a háttérben? A StockApp pénzügyi szakértője a téren belüli fokozottabb versenynek tulajdonítja az Android veszteségét. Az említett időszakban az iOS 6 százalékot erősödött, a 2018-as 19,4 százalékról 25,94 százalékra, bár az év végén mutatkozott némi visszaesés. (A fennmaradó részt más, kisléptékű operációs rendszerek adják.)

StockApps

Az adatokból az is kiderül, hogy az operációs rendszerek elterjedtsége földrajzi jellegű. Afrikában például az összes okostelefon 84 százaléka Android-alapú, az iOS a kontinens készülékeinek nagyjából 14 százalékán fut (mindez egyébként érthető a készülékek árai miatt). Európában is tarol az Android, a piaci részesedése 69,32 százalék. Itt viszont jobbak a kilátások az iOS számára, kontinensünkön az okostelefonok 30 százalékán fut ez a rendszer.

Még inkább dominál az Android az ázsiai és a dél-amerikai kontinensen, 81, illetve 90 százalékkal. Az iOS részesedése 18 százalék Ázsiában és 10 százalék Dél-Amerikában. Igencsak szoros a csata az iOS és az Android között Észak-Amerikában és Óceániában. Az iOS mindkét régióban a piac 54 százalékát birtokolja, az Androidé csaknem 45 százalék.

A szakértő persze messze nem gondolja, hogy az Android bajban lenne. Szerinte az Androidot nyílt forráskódú természete és megfizethetősége világszerte megszerettette a tömegekkel. Azt is hozzáteszi, hogy a Google behozhatatlan előnyre tett szert, és valami rendkívülire lenne szükség ahhoz, hogy az Apple és a többiek utolérjék.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.