Tech hvg.hu 2022. május. 03. 08:33

Történelmi pillanat: helikopterrel kaptak el egy Földre visszahulló rakétafokozatot – videó

A SpaceX után a Rocket Labnak is sikerült olyan módszert kitalálnia, amivel újra fel lehet használni egy már útnak indított hordozórakétát.

A SpaceX történelmet írt akkor, amikor először sikerült épségben landolnia egy, a Földre visszahulló rakétadarabbal. Később egy másik történelmi pillanatot is elkönyvelhetett a cég, amikor egy hajóval, illetve az arra szerelt hatalmas hálóval sikerült elkapni egy ilyen szerkezetet. Most a Rocket Lab hajtott végre hasonló bravúrt.

A cég eredetileg a múlt héten indította volna útnak az Electron hordozórakétát, ám erre a rossz időjárás miatt végül magyar idő szerint kedden hajnalban került sor. Az eszközzel 34 műholdat szállított az űrbe a cég Új-Zélandról, a történelmi művelet viszont csak ezután kezdődött.

Miután útnak indultak a műholdak, az Electron első fokozata levált, majd egy ejtőernyő segítségével kezdett ereszkedni. Nagyjából 15 perccel a felszállás után, amikor a rakétadarab a Csendes-óceán felé tartott, egy Sikorsky S-92 típusú helikopter közelítette meg azt. A szerkezet óvatosan egy horgot akasztott a fokozatra, majd egy hajóra szállította azt, hogy végül biztonságban jusson el a szárazföldre.

A cég célja, hogy az újra felhasználható rakétával olcsóbbá és gyakoribbá tegye az indítást – épp úgy, ahogy azt a SpaceX is teszi.

A Rocket Lab szakemberei szerint azért ezt a módszert választották, mert az Electron túl kicsi ahhoz, hogy a SpaceX-hez hasonlóan tudjon landolni. A 18 méter magas egységben nem fér el annyi üzemanyag, hogy a leszálláshoz is elegendő legyen, így más módszert kellett kitalálni.

A vállalat azonban már fejleszti az újabb egységét: a Neutron a tervek szerint 2024-re készül el, nagyobb lesz az Electronnál, így az már a SpaceX Falcon rakétájához hasonló módon tud majd landolni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.