Még március 29-én tűnt fel Alaszka felett az a gömb, ami nagyjából négy és fél percen át volt látható.
Igen komoly meglepetést okozott március végén az a kékes fényű forgó gömb, ami Alaszka felett jelent meg az éjszakai égbolton. A szemtanúk március 29-én hajnali 5 óra magasságában észlelték az objektumot, amit úgy írtak le, hogy a gömb belsejében valami forgott is, északkeletről délnyugatra mozgott, és nagyobb volt, mint a telihold – nyilatkozta egy helyi lakos a KUAC-nak.
Szerencsére az objektumot egy kihelyezett kameracsapada is rögzítette. Ezt az eszközt eredetileg azért helyezték ki, hogy felvételeket készítsen a sarki fényről, ám a szakemberek legnagyobb meglepetésére a képeken feltűnt a titokzatos objektum. Mivel az eszköz 45 másodpercenként készít egy képet, a kamera pedig hat képkockán rögzítette a jelenséget, így a számítások szerint legalább 4 és fél percen át látható volt az égbolton.
A látottak a lapján azonnal beindultak a találgatások, hogy vajon mi lehetett az. A LiveScience beszámolója szerint a választ a tudósok adták meg: a kínai Hosszú Menetelés-6 rakéta egyik fokozatát lehetett látni. Néhány napja egyébként volt egy hasonló eset: India felett húzott át egy objektum, amit sokan üstökösnek véltek, de kiderült, az is a kínaiak számlájára volt írható.
China's SAST launched the first Chang Zheng 6A from Taiyuan at 0950 UTC, placing the 天鲲二号 (Tiankun-2) and 浦江二号 (Pujiang-2) satellites in a 588 x 604 km x 97.8 deg sun-synch orbit with 17:00 local time orbital plane.
— Jonathan McDowell (@planet4589) March 29, 2022
The rocket second stage is in a 558 x 601 km orbit
Jonathan McDowell, a massachusettsi Harvard Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza szerint a rakétával két műholdat állítottak pályára a kínaiak, a felbukkanó objektum pedig megfelel a rakéta pályájának. Az azt körülvevő gömb pedig nem volt más, mint a rakétából kiszabaduló üzemanyag, ami a világűrbe kilépve megfagyott. Ezt világította meg a Nap. A méretét tekintve a tudós úgy véli, hogy a felhő kiterjedése több száz kilométer átmérőjű lehetett.
A jelenség nem egyedi: 2017-ben két hasonlót lehetett megfigyelni Szibéria felett. Azok egy orosz művelet eredményei voltak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.