Tech hvg.hu 2022. április. 06. 19:55

Korábban nukleáris fűtőanyagot szállított az az orosz gép, amely szerdán Pápán is leszállt

A Volga-Dnepr Airlines IL-76-os repülője Moszkvából érkezett. Különleges engedély kellett, hogy landolhasson.

Egy orosz teherszállító repülő landolt szerda délelőtt Pápán, ami azért is érdekes, mert egy Moszkvából indult, orosz járatról van szó. Az Iljusin 76-osnak különleges engedélyre volt szüksége a berepülésre, mivel a magyar légtéret lezárták az orosz repülők előtt az Ukrajnában zajló háború miatt. Ez a szabály az egész unióban érvényes most.

A repülő érkezéséről elsőként a Telex adott hírt. Így derült ki, hogy a Volga-Dnepr Airlines járata landolt Pápán, ahova Lengyelországon és Szlovákián keresztül érkezett meg. Pápán most amúgy a NATO szállítórepülői állomásoznak a 24.hu szerint.

A lap kereste a honvédelmi tárcát a repülő ügyében, választ azonban nem kaptak. Időközben a Telexet arról tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium, hogy „az orosz légifuvarozókra vonatkozó általános tiltás alól szűk körben mentesség adható.

A kérdéses repülést az Európai Bizottság tudomásával, az útvonalban érintett uniós tagállamok engedélyével és egyetértésével hajtották végre”.

Az orosz gép másik érdekessége, hogy sajtóhírek szerint korábban Pozsonyt is megjárta, ahol nukleáris fűtőanyaggal a fedélzetén szállt le. Erre március közepén került sor. A nukleáris anyagok az ország két atomerőművéhez kellettek, hogy biztosíthassák a létesítmények zökkenőmentes működését.

A négy sugárhajtóművel felszerelt Iljusin 76 több mint 40 tonnás terhet is a magasba emelhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?