A Vodafone hazánkban elsők között vezeti be országosan CAT-M adatátviteli technológiát – közölte a szolgáltató. A CAT-M egy új, alacsony fogyasztású mobilhálózati megoldás, melynek előnye, hogy képes a bázisállomások közötti mozgást megszakítás nélkül kezelni.
A vállalat közlése szerint a CAT-M technológia fontos szerepet játszhat a riasztórendszerek és különböző vész-, illetve segélyhívó alkalmazások használatában, valamint hordható eszközök és intelligens mérőórák esetében is egyre nagyobb teret nyerhet. A hasonlóra alkalmas NarrowBand IoT hálózat mellett a CAT-M hálózat sávszélessége elegendő ahhoz, hogy megfelelő és időtálló alternatíva legyen 2G-s vagy 3G-s eszközök számára a jövőben – hangsúlyozza a Vodafone.
Az új technológia számos előnnyel rendelkezik. A CAT-M áramforrással nem rendelkező helyeken is használható, ugyanis a technológia akár többéves üzemidőt is biztosíthat, így jó megoldás lehet biztonságtechnikai megoldásoknál, távoli kamerarendszereknél. Mozgó eszközöket is tud követni, például járműveket vagy olyan tárgyakat, melyeknek nincs áramforrása, így nyomon követhetjük, hogy nem mozgatják vagy lopják el az adott eszközt, továbbá a jármű mozgás közbeni adatkommunikációjára is lehetőséget kínál.
A CAT-M-mel akár 1Mbit/s adatkapcsolatot is lehet létesíteni.
A CAT-M további előnye, hogy relatív olcsó eszközöket igényel, melyek a 4G-alapú eszközökhöz képest jellemzően fele annyiba kerülnek. Szintén jó megoldás lehet azoknak, akik hangalapú adattovábbítási technológiát használnak vagy fontos nekik, hogy alkalmanként telefonálni is tudjanak, ugyanis a CAT-M a hangátvitelt is támogatja. A technológia egyik legfontosabb tulajdonsága továbbá, hogy időtálló: nem csak a hamarosan lekapcsolandó 3G kiváltásra alkalmas technológia, hanem egy későbbi esetleges 2G-lekapcsolás esetén is megoldás.
Lekapcsolják Magyarországon a 3G-t - mit jelent ez a mobilomnak és más kütyüknek?
Világszerte és Magyarországon is zajlik az egykoron vonzó 3G-hálózatok lekapcsolása. A legtöbb mobiltelefon magabiztosan működik a technológia megkerülésével, de érdemes figyelni a néhány százezer telefonáló mellett arra is, hogy a pénztárgépek, riasztók, autós kommunikáció körül ne legyen fennakadás.
A CAT-M szenzorok aktuális adatai bármikor lekérdezhetők az NB-IoT szenzorjaival szemben, amelyek előre beállítottan, periodikusan elérhetőek, általában csak pár percig, majd utána több óráig ismét elérhetetlenek, nem közölnek adatot. A CAT-M a konstans elérhetősége miatt alkalmas lehet többek között az elektromos mérőóra tetszőleges időben történő óraállás ellenőrzésre.
Hangtovábbítási képessége miatt riasztórendszerek és különböző vész-, illetve segélyhívó alkalmazások használatában is fontos szerepet játszhat, például akkor, ha liftekben ragadt emberek kérnek segítséget – hoz példát közleményében a Vodafone.
Sőt, az egészségtudatos, fitnesz jellegű eszközök, okosórák, intelligens mérőórák üzemeltetésében is egyre nagyobb teret nyer majd a CAT-M fentebb ismertetett tulajdonságainak köszönhetően.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.