Tech hvg.hu 2022. március. 28. 10:40

Elképzelhető, hogy léteznek idegen civilizációk, és az is, hogy féreglyukakon át utazgatnak

A kutatók szerint, ha így van, mi csak azért nem fedeztük fel őket eddig, mert eszünkbe sem jutott, hogy ilyeneket keresgéljünk.

Nem elvetendő lehetőség, hogy a fejlett idegen civilizációk közlekedésre alkalmas féreglyukak hálózatát építették ki szerte az univerzumban, az ember azonban nem kutatta ezeket, mert fel sem vetődött, hogy keresnünk kellene őket – írta meg a Science Focus alapján a Futurism.

A lap idézi Fumio Abét, a Nagojai Egyetem asztrofizikusát, aki úgy vélte, elképzelhető, hogy mi is találtunk már féregjáratra utaló jeleket, de azok egyszerűen elvesztek az óriási adathalmazban.

Ha a féreglyukak bejáratának távolsága 10 és 100 millió kilométer között van, a mi galaxisunkhoz vezet, és ugyanolyan gyakori, mint a közönséges csillagok, akkor a múltbeli adatok újraelemzésével lehetséges az észlelés”

– magyarázta Fumio Abe.

A féreglyukakkal számos tudományos-fantasztikus mű foglalkozik, Albert Einstein is érdeklődött a téma iránt. Elméletben olyan alagutakat sorolnak ide, amelyek az idő és a tér különböző pontjain helyezkednek el. Arra ugyanakkor továbbra sincs semmilyen bizonyíték, hogy ilyen hálózatok valóban léteznek. Ráadásul a féreglyukak létrejöttéhez elképesztő mennyiségű energiára lenne szükség. Ahhoz pedig, hogy a bejáratuk nyitva maradjon, a környezetében taszító gravitációt kellene fenntartani.

A féreglyukak kutatásában a távoli exobolygók és csillagok azonosításánál már alkalmazott technika eredményre vezethet a kutatók szerint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.