Tech László Ferenc 2022. március. 26. 15:00

Futó kaland: teszten a Huawei új órája, a Watch GT Runner

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Nem nehéz, kényelmes viselni, pontos a helymeghatározása, sokféle funkciót kínál. Ezek a kínai gyártó új okosórájának legfontosabb hívószavai – kipróbáltuk hogyan teljesít a gyakorlatban a kifejezetten futáshoz optimalizált készülék.

Az amerikai-kínai kereskedelemi háború alaposan keresztülhúzta a Huawei számításait. A szebb napokat is látott kínai vállalat nem is olyan régen még az okostelefon-piac legkomolyabb játékosai közé tartozott, Google-ökoszisztéma nélküli új mobiljait ma már viszont leginkább csak a kísérletező kedvű, illetve kameracentrikus felhasználók vásárolják.

Éppen ezért a Huawei mostanság minden korábbinál több figyelmet szentel az egyéb termékeknek, a különböző kiegészítőknek, így például az okosóráknak. Ezek közül mi most a legújabb modellt, a kifejezetten a futók elvárásaihoz igazított Watch GT Runnert vesszük górcső alá.

László Ferenc

Fogyókúra

A Huawei tavaly nyáron dobta piacra eddigi legnagyobb tudású okosóráját, az általunk is alaposan letesztelt Watch 3 Prót és annak kistestvérét, a Watch 3-at. Ősszel aztán megérkezett az alacsonyabb árkategóriában versenyző és értelemszerűen szerényebb tudású Watch GT 3, mely kétféle méretben vette célkeresztbe a vásárlók pénztárcáját.

Most pedig itt a tulajdonképpen a GT 3 speciális kiadásának tekinthető GT Runner, amely sajnos csak egyetlen méretben készül. A 46 milliméteres újdonság férfiak kezén jól mutat, de az átlagos női csuklókra mindenképpen jobban passzolna egy 42 milliméteres kompakt verzió, ezenkívül pedig a célközönség vélhetően annak is örülne, ha nőiesebb színekben is elérhető lenne a Magyarországon kizárólag feketében kapható óra.

László Ferenc

A tekintetben viszont kiváló munkát végeztek a fejlesztők, hogy a Watch GT Runner egészen lapos, konkrétan 11 milliméter magas lett, így alvás közben relatíve kevésbé akad bele az ágyneműbe. Sportolás közben a rendkívül alacsony tömeget értékeljük a legtöbbre: az újdonság szíj nélkül mindössze 38,5 grammot nyom a mérlegen, vagyis kategóriákkal könnyebb, mint az adott esetben bőven 60 gramm feletti riválisok.

Futáskor az sem elhanyagolható szempont, hogy az óratest alsó és felső nyúlványa ki lett könnyítve, így a korábbiaknál kevésbé izzad meg a bőrünk, és akkor a 140-210 milliméteres gyári óraszíjak erősen átlyuggatott kiviteléről még nem is tettünk említést.

A GT Runner alapvetően nem kicsi, de mivel lapos és szuperkönnyű, éjjel-nappal kényelmes viseletet biztosít.

Huawei Watch GT Runner vs. Garmin Fenix 7X Sapphire Solar
László Ferenc

Kijelző, kezelhetőség

Az 1,43 colos átmérőjű AMOLED érintőkijelző már ismerős lehet korábbról és továbbra sem találunk benne semmi kivetnivalót. A Gorilla Glass 3 védelmet élvező panel 466x466 pixeles felbontása tökéletes képminőséget biztosít, a kontrasztos kijelzőt még erős napsütésben és oldalról is jól lehet látni, és a csukófelemeléses kijelzőbekapcsolás is rendben teszi a dolgát.

Az üzemidőt negatívan befolyásolja, de legalább adott a lehetőség, hogy fixen leolvasható legyen a pontos idő. Kár, hogy ezt nem lehet időzíteni, pedig jó lenne, ha alvás közben automatikusan inaktívvá válna a képernyő.

László Ferenc

A Watch 3-on debütált kétgombos kezelhetőség nem változott. Jobb oldalt felül egy benyomható tekerőgombra, alul pedig egy nyomógombra lehetünk figyelmesek. Előbbivel léphetünk be a menübe és a tekerésével nagyíthatunk/kicsinyíthetünk az ikonos menürendszerben, illetve ugyancsak a tekerésével közlekedhetünk is a felhasználói felületen. Már amennyiben azt éppen nem az érintőkijelző simogatásával szeretnénk megtenni.

Az alsó gomb lenyomásával villámgyorsan beléphetünk az edzés menübe és pár gombnyomással máris indíthatjuk az edzéskövetést.

László Ferenc

Futás!

Több mint százféle edzésmód érhető el, melyek közül ezúttal értelemszerűen a futás lett leginkább kihegyezve. Ebből szabadtéri és beltéri is választható, ami nem újdonság, az viszont igen, hogy mivel a GPS-vevő a legújabb kétcsatornás fajtából való és az antennái is jobb helyre kerültek, a pozicionálás egyrészt gyorsabbá, másrészt pontosabbá vált.

Ugyancsak pozitív fejlemény, hogy a hátlapi szenzorcsomag immár 5.0-ás verziójú, vagyis kicsit pontosabb, mint a csúcsmodell Watch 3 Próban lévő 4.5-ös szett. A gyártó 96 százalékos pontosságról tesz említést és a gyakorlatban is azt tapasztaltuk, hogy a pulzusmérés jól funkcionál, bár az igazán pontos mérésekhez továbbra is mellkasra rögzíthető pántra lenne szükség.

László Ferenc

A mért eredmények futás közben könnyen leolvashatók és az edzés végeztével a Huawei Egészség alkalmazás (Android, iOS) segítsével alaposan kielemezhetők. Az adatok gpx, tcx és klm formátumban exportálhatók és Adidas Runtastic támogatást is kapunk, ellenben a régóta ígérgetett Strava kompatibilitás még mindig nem érkezett meg.

Ha ez utóbbi fontos, akkor kényszermegoldásként ott a HealthSync nevezetű applikáció, mely azonban az ingyenes próbát követően már fizetős, még ha nem is kerül sokba.

László Ferenc

A kezdő futók számára jó szolgálatot tehet a mesterséges intelligencia által támogatott futásedzés, mely adott idő alatt felhozza a kezdő sportolókat a kívánt szintre. A haladók számára a futásképességi-index szolgálhat hasznos információkkal, az óra többek közt az is meg tudja saccolni, hogy az adott edzettségi szintünk alapján milyen időket érhetünk el a különböző távokon, illetve megmondja, hogy két edzés között mennyit ajánlott pihennünk.

Laktátküszöb becslést is kapunk, amivel elkerülhető/mérsékelhető az izomláz, illetve csökkenthető a sérülések veszélye.

László Ferenc
László Ferenc

Egyéb funkciók, hiányosságok

A beérkező üzenetekre, ha nem is teljes körűen, de adhatók válaszok, a mikrofon+hangszóró párosnak köszönhetően pedig akár magán az órán is lebonyolíthatók a bejövő hívások. eSIM támogatás nincs, tehát a külvilággal történő kapcsolattartáshoz mindenképpen szükség lesz a mobilunkra.

A telefon és az óra között értelemszerűen Bluetooth teremt kapcsolatot, NFC van, de fizetni sajnos nem tudunk vele. Wifi nincs, a belső memória pedig a csúcsmodelltől eltérően 16 helyett csak 4 GB-os.

László Ferenc

Zenéket csak igen lassan és nehézkesen tudunk az órára másolni, és nincs lehetőség arra, hogy offline Spotify lejátszási listákat pakoljunk a készülékre. A zenemásolás egyébként csak Androidon él, iPhone-on teljesen le kell mondanunk róla, mint ahogy az üzenetekre sem reagálhatunk és Petal térképet sem használhatunk, illetve az óralap boltot sem érhetjük el almás mobil esetén.

Bár az akkumulátor nem rekordnagy méretű, 451 mAh kapacitása a HarmonyOS 2.1 szerény fogyasztásával kombinálva nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is elegendő a 14 napos üzemidőhöz. És ez komoly fegyvertény akkor, amikor egyes riválisokat 1-2 naponta fixen töltőre kell dugni.

Az operációs rendszer ugyan elvileg nyitott a külsős fejlesztések irányában, de a gyakorlatban kevés hasznos alkalmazás telepíthető az AppGallery segítségével – e tekintetben még bőven van hova fejlődnie a platformnak.

Futás után regenerálódási pulzust is képes mérni
László Ferenc

Konklúzió, árak

+: alacsony tömeg, relatíve kompakt méret, kényelmes viselet, gyors és pontos GPS, gyönyörű kijelző, hosszú üzemidő.

: csak egy méretben készül, nincs benne eSIM és wifi, hiányzik néhány funkció, nincs Strava kimenet.

A Watch GT Runner a Huawei valaha készült legjobb sportfókuszú okosórája, mely ugyan nem tud annyit és nem szabható annyira személyre, mint a Garmin csúcsmodelljei, cserébe viszont azok töredékébe kerül. Funkcionalitás terén több fronton is lenne még hova fejlődni, cserébe viszont ott a rivális Apple és Samsung okosórákénál kategóriákkal hosszabb üzemidő.

A rendkívül kényelmes viseletet biztosító Watch GT Runner 110 ezer forintba kerül, vagyis 20-25 ezer forinttal drágább a hasonló méretű Watch GT 3-nál, és 40-70 ezer forinttal kedvezőbb árú, mint a Watch 3 Pro.

Érdekesség, hogy még mindig kapható a Watch GT 2 és GT 2 Pro, melyek 50-70 ezer forint magasságában igen jó ár/érték mutatóval rendelkeznek.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.