Kisebb területen elfér, olcsóbb üzemeltetni, kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményez – mi az? A Huawei válasza az új mobilhálózati infrastruktúra, amelyről Barcelonában rántotta le a leplet a cég.
A világ energiafogyasztásából egyre nagyobb szeletet kitévő mobilhálózatok zöldítésére helyezte a hangsúlyt a Barcelonában zajló MWC 2022 technológiai szakkiállításon a Huawei. A Huawei Green Power Target Network néven emlegetett újdonságok mögötti két kulcsfogalom az egyszerűsítés és a zsugorítás: ami eddig egy teremnyi helyen fért el, az most már egy szekrényben is el fog, ami eddig egy szekrényben, az pedig beépíthető egy oszlopba is. Ennek köszönhetően a hálózatépítés során kevesebb alkatrészt kell szállítani és kevesebb szakember kell az összeállításukhoz.
Hasonló előnyökről beszél a gyártó az üzemeltetésnél is. A kisebb helyet igénylő hálózati elemek kevesebbet fogyasztanak – nemcsak közvetlenül, hanem közvetetten például azáltal is, hogy kisebb légkondicionálási kapacitást igényelnek. Az egyszerűsítéssel-zsugorítással a berendezéseknek elég a korábban igényelt hely 20 százaléka. A 80 százaléknyi felszabadult helyre beilleszthetők – megoldási csomag részeként szintén a Huawei által gyártott – napelemek. Így a mobilszolgáltatók jelentős pénzeket spórolhatnak: a kínai vállalat – pilotprojekten alapuló – számításai szerint 58 százalékkal csökkenthető egy bázisállomás üzemeltetésének áramszámlája.
Az újdonságok részét képezik az energiamenedzsmentben végrehajtott változtatások is, melyeknek köszönhetően algoritmusok szabályozzák az energiatermelést és fogyasztást.
A zöld 5G-hálózatok előnyeit októberben egy fehér könyvben tárgyalta a Huawei. A vállalat szerint a Barcelonában is bemutatott újításokra azért van égető szükség, mert a jelenleg alkalmazott technológiákra építjük a jövőt, akkor 2030-ra tízszeresére nőhet a mobilhálózatok energiaigénye. Így hiába is járul hozzá az 5G sok iparág környezetbarátabb működéséhez, a rendszer maga jóval nagyobb környezetterheléssel működik majd, és nem mellesleg egyre nagyobb költséggel. A problémáról és lehetséges megoldásairól olvashat korábbi cikkünkben.
Nagyon hamar baj lesz az 5G-ből. Mit tehetünk ellene?
Már most is rengeteg energiát igényelnek, de az évtized végére megtízszereződik a fogyasztásuk. Ezzel a felütéssel nehéz lenne eladni a világnak a mostanában 5G-re váltó mobilhálózatokat. A telekommunikációs óriások nemcsak azt tervezik megakadályozni, hogy a hátrányok felzabálják az új generációs hálózatok által biztosított előnyöket, más módon is zöldítenék a szektort.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.