A Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalásban bírálta az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet a favipiravirt kritizálók miatt tett feljelentése miatt. Az MTA kijelentette, a velük együttműködő tudósokat megvédik.
A tudomány természetéből fakad a kételkedés, a vita, aminek nem szabad gátat szabni, ugyanakkor megfelelő helyet és keretet szükséges neki biztosítani. Ezért is keltett aggodalmat, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) egyes favipiravirral kapcsolatos, tudósokat is megszólaltató sajtóhírek miatt rendőrségi feljelentést tett. A feljelentés ellentétes az akadémia alapelveivel, és ezért elfogadhatatlan a számára – közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden.
Az ügy előzménye, hogy az OGYÉI rémhírterjesztés bűntettének megalapozott gyanúja miatt feljelentést tett, mert a szervezet szerint 2021 decembere és 2022 januárja között különböző internetes médiumokban „félrevezető állításokat” tartalmazó cikkek jelentek meg a favipiravir hatóanyagú gyógyszerekről. Az intézet nem nevezte meg ezeket a cikkeket, csupán annyit közölt, hogy a bennük tett állítások a favipiravir hatóanyagú gyógyszerek hatásosságát kérdőjelezik meg, „melynek következtében a koronavírus-járvány elleni védekezés eredményességét is akadályozhatják”.
„Elfogadhatatlan, hogy börtönbe zárással fenyegető eljárást indítanak, mert kutatók elmondták a véleményüket" - a biostatisztikus reagált az OGYÉI feljelentésére
Ferenci Tamás biostatisztikus reagált arra, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a favipiravir hatásosságát kétségbevonó cikkek miatt feljelentést tett.
Az ügy hatalmas hullámokat vert a tudományos életben, többen is annak a véleményüknek adtak hangot, felháborító, hogy az OGYÉI vita helyett feljelentést tett. Az MTA elnöke megbeszélést kezdeményezett a vezető tiszségviselőinek, illetve tagjainak, azt követően hoztak állásfoglalást. Azt írják abban a szakirodalom alapján a favipiravir antivirális hatékonysága korlátozott, függ a kezelés megkezdésének időpontjától és időtartamától, valamint az alkalmazott dózistól. Ebből kiindulva számos szakember sürgeti a favipiravir-kezelés felváltását új antivirális szerek bevezetésével. Azt szorgalmazzák, hogy váltsák fel a Molnupiravir és a Paxlovid gyógyszerekkel, melyek a megjelent vizsgálati eredmények alapján a favipiravirnál alacsonyabb dózisokban hatékonyabb kezelést tesznek lehetővé.
A feljelentésről azt közölték az akadémia tagjai, hogy amennyiben a „rémhírterjesztést” a gyógyszerhatóság a sajtóban megnyilatkozó tudósok esetében felrója, fellépése megalapozatlan és elfogadhatatlan. Szerintük mindenképpen el kell kerülni, hogy hatósági eljárás induljon tudósoknak a sajtóban vállalt szakmai véleménye miatt.
Azt is kijelentették, hogy az a tudós, kutató, aki az MTA keretében, vele együttműködve, a tudományos érvelés szabályai szerint vesz részt a tudományos vitákban, és figyelembe veszi a különböző megnyilvánulástípusokkal kapcsolatos elveket, egymástól eltérő jogi és etikai szabályokat, valamint az MTA választott vezetőinek, testületeinek vonatkozó döntéseit, és így folytatja e tevékenységét, számíthat az MTA védelmére, ha tudományos véleménye miatt támadás éri.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.