Tech hvg.hu 2022. február. 12. 16:03

Budapestre hozták az őskomputert, amilyenen a Star Wars grafikái is készültek

Frey Krisztián, a nemzetközi computer art korai úttörőjének életművéből tart nagyszabású életműkiállítást a Ludwig Múzeum. A tárlaton egy PDP-11/45 számítógép is látható, mivel Frey első komputergrafikáit pontosan ilyen gépen programozta – és nem mellesleg ezen a modellen generálták le a Star Wars számítógépes grafikáit is. Az NFT technológia megjelenése kapcsán a digitális művészet témája aktuálisabb mint valaha, ezért a Neumann Társaság február 23-án meghívott szakértők segítségével online meetupon dolgozza fel a digitális művészet jelenét befolyásoló kurrens trendeket.

Frey Krisztián (1929-1997) a hatvanas évekbeli magyar neoavantgárd képzőművészet egyik kiemelkedő képviselője és a nemzetközi computer art korai úttörője volt, aki 1970-től Zürichben élt és dolgozott és a helyi műszaki egyetemen kapott gépidőt arra, hogy az akkor rendkívül újszerű computer art témájával kísérletezzen, vagyis számítógép segítségével állítson elő vizuális művészeti alkotásokat.

A Ludwig Múzeum tárlatán rangos múzeumok, valamint magyar és nemzetközi magángyűjtők alkotásaiból válogatott életműkiállításon eddig sosem látott teljességében bontakozik ki Frey életműve – ígéri a Neumann Társaság.

Digital Equipment Corporation

A computer art úttörője által a kezdeti években használt DEC PDP 11/45 a korszak egy sikeres, professzionális konstrukciója volt, amely hűtőszekrény méretű volt, ezzel együtt miniszámítógépnek hívták, mert már legalább nem foglalt el egy egész szobát. A kiállított PDP 11/45-ös fontos mérföldkő volt a digitális művészetben, ilyen típust használtak a Star Wars – Egy új remény (1977) című népszerű mozifilm számítógépes grafikáihoz, így például ezzel generálták a Halálcsillag térbeli zöld-foszfor animációját is.

A március 20-ig megtekinthető kiállításon nem csupán a szegedi szegedi informatikatörténeti kiállításról érkezett gép, de a mellette kiállított leporellókon Frey karakterekből, programkódokból alkotott vizuális alkotásai is megtekinthetők.

Online meetupot a digitális műtárgyakról

A jelenleg is zajló tárlat kapcsán a Neumann Társaság Művészet, Informatika és az a titokzatos NFT címmel február 23-án online meetupot szervez a Zoomon, amelyen előzetes regisztrációt követően ingyenesen lehet részt venni.

A társaság közlése szerint a meetupon Rieder Gábor kurátor a {SCRIPT:ABSTRACT} Frey úr ír tárlatot fogja röviden bemutatni kedvcsináló jelleggel azoknak érdeklődőknek, akik esetleg élőben nem tudnak ellátogatni a Ludwig Múzeumba. Gajzágó György, a Kortárs Műgyűjtő Akadémia alapítója a kortárs képzőművészet és a digitalizáció kapcsolatáról beszél majd kitérve arra is, miért érdemes profi módon használni a közösségi médiát.

Lehet-e egy nem kézzelfogható digitális termék műalkotás? Hogyan kezeljük, hogyan biztosítsuk a tulajdonjogát? A digitális műtárgyak, NFT-k (ún. nem helyettesíthető tokenek) világáról Kacsuk Péter, a SZTAKI kutatólaborának vezetője tart majd hiánypótló, közérthető előadást. Ő maga is műgyűjtő, egyben az első magyar NFT műalkotás tulajdonosa: Weiler Péter Bitcoin bánya az Alföldön című képét vásárolta meg tavaly tavasszal mintegy félmillió forintnak megfelelő összegért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.