Újfajta processzorral álltak elő az amerikai Purdue Egyetem kutatói. A tervezésnél az emberi agyat, pontosabban annak tanulási képességét vették alapul.
Az Independent beszámolója szerint a kifejlesztett áramkör különlegessége, hogy képes „újrahuzalozni” saját magát, pont úgy, ahogy az agy teszi ezt a tanulás során. Mindezzel lehetővé tennék a gépeknek, hogy egész életciklusukon át tanuljanak.
A chip legfontosabb részét az újrakonfigurálható neuromorf egységek jelentik. Ezeket szobahőmérsékleten, egyszerű elektromos impulzusok segítségével is újra lehet programozni attól függően, hogy éppen milyen feladatot kell elvégezni.
A mérnökök perovszkit-nikkelátot használtak a chip elkészítésénél, amelybe protonokat ültettek be. Amikor elektromos impulzus éri a szerkezetet, a protonok átrendeződnek, és újfajta módon helyezkednek el az anyag rácsában. Mindez megváltoztatja az elektromos vezetőképességét, így viselkedhet ellenállás, kondenzátor, neuron vagy szinapszis módjára is.
Shriram Ramanathan, az egyetem kutatója szerint ha olyan gépeket akarunk készíteni, amely az emberi agy mintájára viselkedik, akkor egy olyan chip kell, amit szükség szerint lehet átalakítani.
A Science-ben megjelent publikáció szerint a tesztek során azt találták, hogy a neurális hálózatok működtetése sokkal hatékonyabbá vált, mint amit a jelenlegi chipek biztosítani képesek. A kutatók szerint további előny, hogy a chip hordozható, így akár az önvezető járműveknél is lehet majd alkalmazni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.