Tech hvg.hu 2022. február. 08. 08:03

Titokzatos repülő tűnt fel az 51-es körzetben

Egy deltaszárnyú, valószínűleg hiperszonikus repülőgépről terjednek műholdfelvételek. A jármű az 51-es körzetben, az amerikai légierő titkos kísérleteinek fenntartott bázisán állomásozott.

Új műholdfelvételek tartják lázban a harci gépek iránt érdeklődőket: ahogy a The Drive elsőként bemutatta, a képeken az amerikai légierő egyik vadonatúj, hiperszonikus repülője lehet látható. A gyanút erősíti az is, hogy a járművet nem egy akármilyen támaszponton sikerült megpillantani, hanem az 51-es körzetben, az egyik legtitokzatosabb katonai bázis helyszínén.

A felvételeket a Planet Labs adta ki, amely már több esetben is publikált beszédes képeket. Ezek közé tartozik az a hatalmas rakétaindító-mező, amelyen Kína munkálkodik, illetve az az urándúsítással foglalkozó létesítmény is, amely Iránhoz köthető – ez utóbbi egy korábban megsemmisült központ utódja lesz, de immár a hegyekben.

Ami az 51-es körzetet illeti, itt az amerikai légierő tart fenn egy kísérleti repülőgépbázist, ahol a legkülönfélébb tesztek zajlanak. Egy youtuber, az Adventures With Christian csatorna üzemeltetője két éve bejutott a külvilágtól elzárt területre, ahol érdekes mozgásokat rögzített. Ez azért is különleges, mert a támaszpont hegyek körül fekszik, így nehéz jó pozíciót találni, ahonnan rá lehetne látni. Ha a Planet Labs nem téved, itt bukkant fel az a deltaszárnyú repülőgép is, mely a légierő egyik legfrissebb „játékszere” lehet.

A 20 méteresnek tartott jármű többek szerint a Concorde vonalait követi, de ez esetben egy hiperszonikus fejlesztésről lehet szó – ez utóbbi azt jelentené, hogy a gép sebessége meghaladja az ötszörös hangsebességet. Ezt azonban lehetetlen ellenőrizni. A The Drive ugyanakkor rámutatott, hogy a Lockheed Martin vezérigazgatója pár éve már utalt rá, hogy a hiperszonikus hajtóművel szerelt F-22-es rövidesen tesztelési fázisba léphet.

Egy másik elmélet szerint a lefotózott jármű egy SR-72-es lesz, amelyet a Lockheed Martin mutatott be évekkel korábban, de még koncepcióként, az SR-71 Blackbird utódjaként. A „Son of Blackbird” néven is emlegetett, ugyancsak hiperszonikus fejlesztést UAV-ként, azaz pilóta nélküli repülőgépként (angolul Unmanned Aerial Vehicle) képzelték el, és elsősorban hírszerzésre, megfigyelésre és felderítésre szánták.

A képek láttán a Popular Mechanics is találgatásokba kezdett, ők azonban nem egy új fejlesztést véltek felfedezni. Szerintük sokkal valószínűbb, hogy egy leselejtezett járművet, például az 1990-es években vizsgált, de gyártásba soha nem került F-16XL-t szúrta ki a műhold. A lap azt is írta: könnyen lehet, hogy a hadsereg csak most készül „eltemetni” a modellt, vagy egyes darabjait egy másik projekthez felhasználni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.