Kevin M. Gill, a NASA egyik mérnöke a Cassini űrszonda 2001-ben rögzített felvételét dolgozta át úgy, hogy abból egy látványos timelapse videó legyen.
Rövid időn belül igen felkapott lett az a videó, amit alig egy hete töltöttek fel a Redditre. A felvételen a Jupiter, valamint annak két holdja, az Io és az Európa látható, amint épp elhaladnak a kamera előtt.
People seemed to like the Europa/Io/Titan gifs, so as an experiment I went and made a short video of them. The Voyage of the Moons.
— Kevin M. Gill (@kevinmgill) October 22, 2018
Image data via @CassiniSaturn https://t.co/8SLjERSRWc pic.twitter.com/kvznw9ck6J
Bár a videó valóban lenyűgöző, több hozzászóló is megkérdőjelezte annak valódiságát. Az egyik legfőbb érv amellett, hogy a felvétel kamu, hogy a Jupiterhez közelebb keringő hold, az Io lassabban kering, mint a távolabbi Europa. Az IFLScience beszámolója szerint bár az egészséges szkepticizmussal semmi baj nincs, ezúttal valóban nincs ok rosszat feltételezni: a videó ugyanis tényleg eredeti.
A felvételt Kevin M. Gill, a NASA egyik mérnöke, a bolygóképek feldolgozásáért felelős szakértő készítette, a jelenetet pedig a Cassini űrszonda rögzítette. Igaz, nem most, ezt ugyanis még egy 2001-es nyersanyagból rakta össze. Gill szerint az, hogy az Io lassabban kering, csupán érzéki csalódás. A Cassini űrszonda ugyanis a kép bal oldala felé mozgott, miközben rögzítette a felvételt. Ha álló lenne a perspektíva, az Europa lenne a lassabb hold.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.