A világjárványban nagyon hangsúlyos, hogy az arcmaszkot helyesen, az orrot és a szájat is eltakarva viseljük. Ennek betartásában segít a FaceBit, mely a védőeszközben is elhelyezhető.
Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói alkották meg azt a FaceBit nevű érzékelőt, amelyet egy arcmaszkban elhelyezve vizsgálnak. A fejlesztést a koronavírus-járvány miatti krízis hívta életre. Egész pontosan az, hogy a kórokozó elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja az arcmaszk helyes viselése. A védőeszköz azonban csakis akkor működik, ha az az orrot és a szájat is takarja.
A mikrochip, vagyis a FaceBit ennek betartásában igyekszik segíteni, ugyanis képes felismerni, ha a maszk valahol nem zár eléggé. Ez pedig abból következhet, ha nem megfelelően illeszkedik az archoz. A kütyü mindemellett a pulzusszámot is nyomon követheti, amit a fejmozgásokból olvas le. A chip a maszk viselőjének érzelmi állapotát is képes követni, ami jól jöhet az egészségügyi dolgozókat érő terhelés monitorozására.
A chip olyan okos, hogy a begyűjtött adatokat vezeték nélküli kapcsolaton át továbbítja egy kimondottan erre a célra fejlesztett alkalmazásba. Ebben lehet kiértékelni a különféle egészségügyi információkat.
A kütyü maga egy kis akkumulátorral működik, de a kutatók azt szeretnék, ha ezt a legváltozatosabb módokon lehetne tölteni. Az egyik lehetőség a kifújt meleg levegő, a másik pedig a napenergia. A fejlesztés mostani állapotában 11 napig tartó használatot tesz lehetővé egy-egy töltés között.
Ez a svéd cég tényleg chipet rak az oltott emberekbe, de jó okkal
Az Epicenter találmánya az oltott státusz igazolását gyorsítja. Nincs papírozás, minden információ a bőr alatt van.
Feltalálói szerint a FaceBit az első lépés egy praktikus védőeszköz felé, ami nem kizárólag a koronavírus-járvány alatt válhat nélkülözhetetlenné. Azt ugyanakkor még nem tudni, hogy mikor jelenhet meg, és az sem egyértelmű, hogy a szenzor milyen más maszkokkal kompatibilis. A kutatók egy N95-össel vizsgálták, ami egy amerikai szabványt takar. Az EU-ban ez az FFP2-esnek felel meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.