Tech hvg.hu 2022. január. 06. 09:41

Az űrbe megy az Amazon Alexája, ezzel új korszak kezdődhet az űrutazásban

A NASA Artemis-programjának első küldetése több szempontból is szimbolikus. Ezek egyike, hogy a misszióhoz használt űrhajón egy virtuális asszisztens is lesz. A kommunikációt segíthet jobbá tenni.

Március lehet az a hónap, amikor elkezdődik a NASA Artemis nevű programja, pontosabban annak első küldetése. A sok lépésből álló projekt első ilyen missziója azért is érdekes, mert a CNN szerint ekkor hús-vér űrhajósokat még nem vetnek be a szakértők, de az induló Orion űrhajónak azért így is lesz utasa: az Amazon digitális asszisztense.

Az Alexát – mely az e-kereskedelmi óriás több hangszórójában is megtalálható – egy táblagépben, a Callistóban foglal majd helyet. Ez utóbbi egy érintésérzékeny eszköz, mely a Cisco webes csoportmunkához kitalált platformját, a WebExet is tartalmazza. A készüléket egy több vállalaton átívelő munka részeként fejlesztették, melyben az Amazon, a Cisco és a Lockheed Martin is részt vesz. Az ötletet az az igény hívta életre, hogy a telekommunikációs cégek segítségével próbálják meg jobbá tenni az űrhajósok és a földi személyzet közti hang-, illetve videoalapú kapcsolatot.

Az ötletgazdák később azonban ennél is grandiózusabb célokat tűztek ki maguk elé: úgy vélték, hogy egy fejlett fedélzeti asszisztens az űrhajón lévő, alapvető műszerek kezelésében is részt vehetne. Ezek mellett pedig abban is segíthetne, hogy az utasok könnyebben elüssék az időt a repülés ideje alatt, hogy ne stresszeljenek annyira. A rendszer most azonban még csak a kabinvilágítást képes kezelni.

A Callistóhoz kitalált Alexát – mely az eredeti digitális asszisztens módosított változata – úgy fejlesztették, hogy offline üzemmódban is működjön, de bizonyos elképzelésekhez mindenképp szükséges lesz internetkapcsolatra. Ezt viszont nagyobb kihívás megoldani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés