Tech hvg.hu 2021. december. 20. 15:26

Robert Downey Jr. Karikó Katalinnal példálózva vág bele egy tudományos projektbe

A világhírű színész a már korábban útnak indított kezdeményezését bővíti, például biotechnológiai módszerekkel. Robert Downey Jr. szerint a tudományos kutatások finanszírozását alapjaiban kellene újragondolni.

A Fast Company oldalán jelent meg egy véleménycikk a napokban, amelynek szerzője Robert Downey Jr. és David Lang. A hollywoodi színész saját részében arra hívja fel a figyelmet, hogy a tudományos kutatások nem minden esetben részesülnek megfelelő támogatásban, ami nem túl szerencsés, hiszen elképzelhető, hogy

egy világmegváltó ötletet nem sikerül megvalósítani.

Downey Jr. példa gyanánt a magyar biokémikust, Karikó Katalint hozza fel, aki hosszú és rögös úton jutott el oda, hogy szabadalmaztatni tudja az mRNS-technológia alapját, amelyet ma már a leghatékonyabbnak tartott koronavírus elleni oltások gyártásához használnak.

Karikó Katalin: Vakcinát fejleszteni elsősorban morális kötelezettség

Még a Vasfüggöny idején, 1985-ben került az Egyesült Államokba biokémikus kutatóként, több mint 20 éve fedezte fel kutatótársával az mRNS jelentőségét, melyre most a koronavírus elleni vakcinafejlesztések jó része épül. A Nobel-díj-várományosként is emlegetik.

A színész szerint a pandémia is megmutatta, mennyire fontos, hogy az igazán jó ötletek támogatást kapjanak, de a bürokratikus rendszerek miatt sok projekt egyáltalán nem jut el idáig. Robert Downey Jr. ezért úgy véli, újfajta finanszírozási megoldásokra van szükség, miközben nagyobb hangsúlyt kell fektetni az innovatív ötletek kidolgozására. Ilyenek többek között az áramtermelés új módjai, illetve a szén-dioxid kivonása a légkörből.

A Vasember- és a Bosszúálló-filmekből ismert színész maga is aktív támogatója a tudományos projektnek: 2019-ben megalapította a Footprint Coalition nevű kezdeményezést, amelyet most, a véleménycikkben tett bejelentése szerint egy új egységgel, a Science Engine-nel bővít. Utóbbi feladata az lesz, hogy ráirányítsa a figyelmet a környezetvédelemhez kapcsolódó kutatásokra. A színész néhány példát is említett, amelyek előnyt élvezhetnek: ilyen a biotechnológia és a sejtkultúra. Az ilyen típusú projektek, illetve kidolgozóik akár extra pénzhez is juthatnak, ha az ötletük elég ígéretes.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?