A Canon új SPAD szenzora már 3,2 megapixeles, a speciális redőnytechnológiájának köszönhetően pedig másodpercenként 24 ezer képkockát tud rögzíteni.
Újfajta képérzékelő érkezését jelentette be a Canon. A vállalat azt állítja, a legújabb egysége szinte teljes sötétségben is képes nagy felbontású színes fényképeket készíteni. Az érzékelő tömeggyártása 2022-ben indulhat meg.
A Nikkei Asia alapján az ExtremeTech azt írja, az új típusú érzékelő SPAD névre hallgat. Ez a single photon avalanche diode nevű technológia rövidítése, és a gyakorlatban nagyjából azt jelenti, hogy a pixeleket egy jelerősítővel szerelik fel. A hagyományos szenzorokhoz képest a legnagyobb különbség, hogy ahelyett, hogy azt figyelné az egység, hogy egy pixel hány fotont tud befogadni egy adott időn belül, képes egyetlen foton hatását megtízszerezni. Ennek köszönhetően jóval nagyobb fényérzékenységgel bír, mint a jelenleg ismert társai.
Maga a SPAD technológia jó ideje létezik, a Canon például 2020 közepére már képes volt legyártani egy 1 megapixeles egységet. A nagy előrelépést most az jelenti, hogy a vállalat mindezt egy 3,2 megapixeles szenzorra ültette át, vagyis ezzel már jóval nagyobb felbontású képek készülhetnek. Persze a 3,2 megapixel még mindig nem tűnik soknak például egy 64 megapixeles mobilszenzorhoz képest, de ne felejtsük el, hogy itt a fizikai méret sokkal többet számít a befogadható fény mennyisége miatt. További komoly előrelépés, hogy a mostani SPAD szenzor úgy ismeri fel a tárgyakat, hogy megméri, mennyi idő alatt érkezik be róluk a fény. Mindezt ráadásul úgy, hogy a tárgy színei pontosak lesznek a képen.
A cég szerint a képérzékelőt inkább önvezető autókban és biztonsági kamerákban lehet majd hasznosítani első körben, vagyis arra még egy darabig egész biztosan várni kell, hogy egy fényképezőgépbe is bekerüljön. Ugyanakkor ha megtörténik, az nagy előrelépés lesz a fotózás-videózás terén.
Jelenleg sok múlik azon, hogy milyen rekesznyílással bír egy objektív, illetve hogy mennyire van megvilágítva a téma és milyen hosszú az expozíciós idő. A Canon újdonságával ezekkel már kevésbé kell majd foglalkozni, a rövidülő expozíciós idő pedig azt jelenti, hogy kézből fotózva sem lesz homályos a fénykép. Ráadásul a SPAD szenzort egy „globális redőnnyel" szerelte fel a Canon, ami azt jelenti, hogy egyszerre képes az érzékelő összes képpontját ki- és bekapcsolni. Emiatt az expozíciós idő 3,8 nanoszekundumra csökkenthető, az egység pedig így 24 ezer képkockát tud készíteni másodpercenként.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.