Egy 111 fényévre található napszerű csillag produkált komoly kitörést. A tudósok szerint az ilyen eseményeket vizsgálva kiderülhet, hogy azok milyen hatással lehettek a korai Földre, amikor az élet megszületett.
Először figyeltek meg kutatók egy csillagot, amely tízszer nagyobb kitörést produkált, mint amit a Napnál valaha is észleltek – írja a Space.com, egy nemrég megjelent tanulmányra hivatkozva.
A kutatók a 111 fényévre található EK Draconis csillagot vizsgálták, ami a Naphoz hasonló sárga törpe, de sokkal fiatalabb, mindössze 50-125 millió éves. Yuta Notsu, a tanulmány társszerzője szerint ilyen lehetett a Nap kb. 4,5 milliárd évvel ezelőtt.
A Nap gyakran produkál olyan napkitöréseket, amelyek egyenként annyi energiát tartalmaznak, mint több millió egyszerre felrobbanó hidrogénbomba. Ezekből a napkitörésekből származó káros sugárzás nem képes áthatolni az atmoszférán, az erősebbek azonban megzavarhatják a kommunikációs eszközöket, valamint működésképtelenné tehetik a Föld körüli pályán keringő műholdakat.
Az EK Draconis azonban tízszer erősebb napkitörésekre képes, amit vizsgálva a tudósok szerint kiderülhet, hogy azok milyen hatással lehettek a korai Földre, amikor az élet megszületett, és milyen hatással lehetnének a mai Földre és társadalmainkra.
Tavaly április 5-én észlelték a csillag napkitörését, aminek a kezdeti fázisát sikerült megfigyelniük. Az egyelőre bizonytalan, hogy az visszahullott-e a csillagra, vagy kilökődött az űrbe. A kutatók most azt tervezik, hogy többféle távcsővel fogják majd megfigyelni az EK Draconist, hogy pontosabb adataik legyenek.
(Képünk illusztráció)