Több mint egy év hallhattunk először arról, hogy az Nvidia megvásárolná az ARM-et a tokiói Softbanktól. A tranzakció hírét nagy felháborodás fogadta, és most nagy az esély arra, hogy nem kerül sor az üzlet megkötésére.
Tavaly szeptemberben röppent fel a hír, hogy egy körülbelül másfél éves folyamat során egyesülne az Nvidia és a tokiói székhelyű Softbank Group tulajdonában lévő ARM. Nem is akármilyen áron: az Nvidia 40 milliárd dollárt (több mint 12 ezer milliárd forintnak megfelelő összeget) szándékozott erre fordítani. Már akkor tudni lehetett, hogy ez bizony nem lesz egyszerű menet, ugyanis jó pár versenyhatóságnak kell áldását adni az egyesülésre. A konkurensek sem tapsoltak örömükben, a Qualcomm például panasszal élt többek között az Egyesült Államok Szövetségi kereskedelmi Bizottságánál (Federal Trade Comission, FTC).
A legújabb értesülések most arra utalnak, hogy éppen ez az amerikai kormányhivatal vétózhatja meg az üzletkötést. Az FTC ugyanis keresetet nyújtott be az Nvidia-ARM tranzakció ellenében, hogy leállítsa azt.
„Az FTC pert indít, hogy elejét vegye a történelem legnagyobb félvezetőchip-fúziójának. Meg szeretné akadályozni, hogy egy chip-konglomerátum elfojtsa a következő generációs technológiák innovációs folyamatát” – magyarázta Holly Vedova, az FTC Versenyhivatalának igazgatója. Azt is elmondta, hogy a holnap technológiái a mai versenyképes, élvonalbeli chippiacok megőrzésétől függenek. Ez a mostani ügylet torzítaná az ARM ösztönző hatását a chippiacokon, és lehetővé tenné az újonnan létrejött (egyesült) cég számára, hogy igazságtalanul aláássa az Nvidia riválisait. „Az FTC keresetének határozott jelzést kell küldenie arról, hogy agresszíven fogunk fellépni, hogy megvédjük kritikus infrastruktúra-piacainkat az illegális vertikális összeolvadásoktól, amelyek messzemenő és káros hatással vannak a jövőbeli innovációkra” – tette még hozzá.
A kaliforniai székhelyű Nvidia a világ egyik legnagyobb és legértékesebb számítástechnikai vállalata. Számítógépes chipeket és eszközöket fejleszt és forgalmaz, és leginkább a személyi számítógépekhez és adatközpontokhoz használt önálló grafikus feldolgozó egységek vagy GPU-k domináns szállítójaként ismert, amelyeket széles körben használnak mesterséges intelligencia-feldolgozásra és grafikai feldolgozásra. Az Nvidia emellett fejlett hálózatkezeléshez, adatközponti központi feldolgozó egységekhez és számítógéppel segített vezetéshez szükséges termékeket is fejleszt és forgalmaz. Ezeken a területeken mind az Nvidia, mind az Nvidia fontos versenytársai az ARM technológiájára támaszkodnak saját konkurens termékeik fejlesztésében.
Mivel az ARM technológiája kritikus bemenet, amely lehetővé teszi a versenyt az Nvidia és versenytársai között számos piacon, az FTC panasza azt állítja, hogy a tervezett összefonódás lehetőséget és ösztönzést adna az Nvidiának arra, hogy e technológia feletti ellenőrzését felhasználja versenytársai aláásására, csökkentve a versenyt. Ennek következménye pedig rosszabb lehet a termékminőség, kevésbé fontossá válhat az innováció. Kisebb választék mellett drágábbak lehetnek a termékek, ami amerikaiak millióinak okozhat kárt az FTC szerint.
A panasz szerint a licenctulajdonosok az ARM támogatására támaszkodnak termékeik fejlesztése, tervezése, tesztelése, hibakeresése, hibaelhárítása, karbantartása és fejlesztése során, és rendszeresen megosztanak a verseny szempontjából érzékeny információkat az ARM-mel, mivel az ARM semleges partner, nem rivális chipgyártó. A felvásárlás viszont valószínűleg az ARM és ökoszisztémája iránti bizalom kritikus elvesztését eredményezné.
Az akvizíció az innovációs versenynek is árthat azáltal, hogy kiiktatja azokat az újításokat, amelyeket az ARM folytatott volna, de az Nvidia érdekeivel ütköznének. A panasz szerint az egyesült céget kevésbé motiválná az egyébként hasznos új funkciók vagy innovációk fejlesztése vagy engedélyezése, ha az Nvidia úgy ítéli meg, hogy azok valószínűleg árthatnak neki a versenyben.
A fentiekkel kapcsolatos közigazgatási per a tervek szerint 2022. augusztus 9-én kezdődik.