Korábban még nem sikerült olyan élő anyagot készíteni, amit 3D-nyomtatásra is fel lehetett volna használni, a Harvad Egyetem tudósainak azonban most sikerült.
Speciális, "élő tintát" fejlesztettek ki az amerikai Harvard Egyetem kutatói. A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent publikációjuk szerint az anyagot a 3D-nyomtatás terén lehet felhasználni, a segítségével pedig élő 3D-s struktúrák hozhatók létre.
A tudósok genetikailag módosított kólibaktériumot, illetve egyéb más mikrobákat használt fel, amelyek vegyítve élő nanoszálakat hoztak létre. Ezt kötegelve, valamint más anyagokat hozzáadva olyan tintát állítottak elő, amelyeket egy egyszerű 3D-nyomtatóban is fel lehet használni.
A kutatók már korábban is próbáltak 3D-nyomtatással élő tárgyakat készíteni, de ez technikai értelemben véve komoly nehézségekbe ütközött. Ezeket ugyanis nehéz volt 3D-s formába önteni, így a szerkezetek sem lettek túlságosan stabilak. A mostani megoldással azonban sikerült létrehozni például egy olyan anyagot, ami vegyianyagok hatására rákellenes gyógyszert bocsátott ki magából, egy másik pedig a toxinként ismert BPA-tvont ki a környezetből.
Hogy pontosan hogyan lehetne nagy mennyiségben előállítani a tintát, egyelőre nem világos. A szakemberek szerint azonban az építőiparban is nagy hasznát lehetne venni – az épületek képesek lennének regenerálni önmagukat –, vagy épp a Holdra és a Marsra tervezett bázisok esetében is nagy segítséget jelenthet majd az építkezések során.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.